Wyniki funduszy inwestycyjnych (luty 2010)

Pierwsza dekada lutego, za sprawą kumulacji złych wiadomości z Grecji, przyniosła zdecydowaną przecenę na większości światowych rynków akcji. Skala spadków w naszym regionie była znacznie większa niż na rynkach rozwiniętych (WIG20 w dwa dni stracił ok. -8%).

Przecenę akcji wzmacniały informacje o ryzyku kolejnych obniżek ratingu także dla Hiszpanii, Portugalii czy Włoch oraz negatywne informacje z amerykańskiego rynku pracy. Pozostała część miesiąca upłynęła pod znakiem odbicia, które w niejednym przypadku wystarczyło do odrobienia strat. Wzrosty w skali miesiąca odnotowały również złoto i ropa. Ze względu na fakt, że cena złotego kruszcu wzrosła o ponad +3%, funduszem otwartym z najwyższą stopą zwrotu w lutym został DWS Gold (DWS SFIO) z wynikiem +4,9%.

            

Powody do zadowolenia mieli również posiadacze jednostek funduszy inwestujących na amerykańskim rynku akcji (fundusze wyceniane w PLN zarobiły średnio +2%), a także inwestujący w fundusze charakteryzujące się najniższym ryzykiem inwestycyjnym (dłużne i pieniężne). Największe straty przyniosły natomiast inwestycje w jednostki produktów lokujących aktywa na rynkach naszego regionu, które wykazały kilkuprocentowe straty. Najsłabszy wynik był udziałem funduszu DWS Turcja (DWS SFIO), który wykazał stratę sięgającą -9,9% (w porównaniu do +7,8% w styczniu). W sumie na ponad 540 jednostek i certyfikatów, 40% w lutym wypracowało zysk.

Zachowanie giełd było w ostatnim miesiącu dość rozbieżne. Choć luty rozpoczął się od spadków, to niektóre z indeksów zdołały odrobić straty. W ujęciu miesięcznym amerykański S&P500 zyskał nawet +2,9%, giełda w Hong Kongu, jak i chiński CSI300 odnotowały +2,4% wzrost. Nieco słabiej wypadły giełdy Starego Kontynentu – paneuropejski DJ Eurostoxx 50 stracił bowiem -1,7%, niemiecki indeks DAX -0,2%, natomiast CAC40 -0,8%. Najsłabiej zachowywały się indeksy Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie turecki ISE100 stracił aż -9,0%, a rosyjski RTS -4,5%. Na tym tle nieźle wypadły surowce. Kontrakty terminowe na ropę Brent zdrożały o +9,3% i na koniec miesiąca baryłka wyceniania była na poziomie 77,8 dolarów.

Rozbieżności na rynkach akcji na świecie doskonale obrazują wyniki funduszy akcji zagranicznych. Choć największy zysk (+3,5%) wypracował Allianz Akcji Światowych (EUR) (Globalny SFIO), to biorąc pod uwagę średnie stopy zwrotu dla poszczególnych grup, najlepiej zachowały się fundusze akcji amerykańskich. Średni wynik tej niewielkiej, liczącej zaledwie 3 fundusze, grupy to +2,0% dla jednostek wycenianych w PLN, natomiast jednostki wyceniane w dolarze zyskały średnio +1,2%. Fundusze akcji globalnych również wypracowały zyski wynoszące średnio +0,5%, głównie dzięki ING (L) Globalny Spółek Dywidendowych (ING SFIO), którego jednostka zyskała +2,3%. W pozostałych grupach funduszy akcji zagranicznych, średnie wyniki były już ujemne. Największe straty sięgające średnio -4,0% poniosły fundusze akcji Nowej Europy, które miesiąc wcześniej były liderami wzrostów.

Polski rynek akcji był w lutym nieco słabszy od głównych rynków światowych. Miesięczna strata indeksu WIG20 osiągnęła poziom nienotowany od 12 miesięcy (-4,9%). Indeks szerokiego rynku WIG stracił natomiast -3,4%. Dużo lepiej zachowywały się indeksy grupujące małe i średnie spółki – sWIG80 wzrósł o +0,4%, a indeks średnich firm mWIG40 spadł o -0,4%. Spośród indeksów branżowych warszawskiej giełdy, najlepiej zachowywał się WIG-spożywczy (wzrost o +7,7%) oraz WIG-media (wzrost o +6,9%). Bardzo słabo natomiast wypadł sektor bankowy (WIG-banki stracił -6,7%) oraz informatyczny (WIG-Informatyka spadł o -5,5%).

W takich warunkach zdecydowanie lepiej poradziły sobie fundusze inwestujące w akcje małych i średnich spółek, które zyskały w lutym średnio +0,7%. Na 16 funduszy, zyski wypracowało 11 z nich. Powyżej +2% zyskały na wartości jednostki DWS Top 25 Małych Spółek FIO (+2,6%), PKO Akcji MiŚ Spółek – FIO (+2,1%) oraz Millennium MiŚ Spółek (Millennium FIO) (+2,0%).

Również  w grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych znalazły się 2 fundusze ze stopami zwrotu przekraczającymi +2%: QUERCUS Agresywny (Parasolowy SFIO) oraz Legg Mason Akcji Skoncentrowany FIZ. Jednak dodatnie stopy zwrotu w tej grupie były w lutym rzadkością, na 34 fundusze aż 28 poniosło straty. Średnia dla całej grupy wyniosła -2,5% i była nieznacznie lepsza od benchmarku IRFU_AKP, którym w 90% jest indeks WIG a w 10% WIBID 1M.

 
W minionym miesiącu straty poniosła również większość funduszy mieszanych, lokujących część aktywów na krajowym rynku akcji. Fundusze mieszane polskie uniwersalne straciły średnio -1,7%, a stabilnego wzrostu -0,3%. W obu przypadkach wyniki były słabsze od odpowiednich benchmarków. W pierwszej grupie dodatni wynik wypracował jedynie zarządzający funduszem Allianz Aktywnej Alokacji (Allianz FIO) +0,6%. Natomiast w grupie SWP_UN wśród 3 funduszy z dodatnią stopą zwrotu, na uwagę zasługuje świetny wynik Noble Stabilnego Wzrostu Plus (Noble Funds FIO) wynoszący +4,3%. Pozostałe fundusze odnotowały w lutym ujemne stopy zwrotu. Wśród funduszy mieszanych straty przekraczające -3% poniosły KBC Beta SFIO oraz Noble Timingowy (Noble Funds FIO). W grupie funduszy stabilnego wzrostu najsłabsze wyniki przekraczały -1% i były one udziałem Skarbiec – III Filar (Skarbiec FIO) oraz SKOK Stabilny Zmiennej Alokacji (SKOK PARASOL FIO).   

Luty był kolejnym dobrym miesiącem na rynku długu, choć indeks IROS zyskał nieco mniej niż w styczniu (+0,74% wobec +1,36%). Najwyższy wzrost cen odnotowały obligacje charakteryzujące się największą zmiennością, czyli o najdłuższym terminie do wykupu, dzięki zwiększonemu popytowi ze strony zagranicznych inwestorów. Indeks 10-latek IROS-10 zyskał w lutym +1,37% (w porównaniu do +2,08% w styczniu). Znacznemu spadkowi rentowności na długim końcu krzywej stóp procentowych towarzyszył mniejszy optymizm na obligacjach o krótszym terminie zapadalności co spowodowało, że krzywa stóp procentowych obniżyła się ale zaczęła się również delikatnie wypłaszczać. Indeks IROS-5 zyskał w lutym +0,89%, a IROS-2 +0,37%.  

Fundusze złotówkowych papierów dłużnych uniwersalne zyskały średnio +0,71% i był to wynik nieco słabszy od benchmarku (indeksu IROS). Lepszy średni wynik osiągnęły fundusze złotówkowych papierów skarbowych (+0,87%), wśród których liderami wzrostów zostały fundusze zarządzane przez Amplico TFI: Amplico Obligacji Plus (Światowy SFIO) (+1,43%) oraz Amplico Obligacji FIO (Krajowy FIO) (+1,39%). Wszystkie fundusze złotówkowych papierów dłużnych zakończyły miesiąc na plusie.

            

W minionym miesiącu zyski wypracowały również fundusze inwestujące w zagraniczne papiery dłużne. Fundusze dolarowe zyskały średnio +0,5%, zaś eurowe +0,9%. Funduszom dolarowym wycenianym w złotówkach pomogło umocnienie się dolara wobec naszej waluty o +0,63%, dzięki czemu średni wynik dla tej grupy wyniósł +1,1%. Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia w grupie funduszy eurowych wycenianych w PLN, którym zaszkodziło osłabienie się EUR wobec złotówki o -1,5%. W ujęciu złotowym większość tych funduszy poniosła w minionym miesiącu straty (średnio -1,2%).

Źródło: Analizy Online