Wyniki Grupy PZU po trzecim kwartale 2004 r.

Skonsolidowany zysk netto Grupy PZU po trzech kwartałach 2004 r. wyniósł 1 591 mln złotych i był o 31,5 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przypis składki brutto w Grupie PZU wyniósł w omawianym okresie 9 943 mln złotych, co oznacza wzrost o 5,1 proc.

Składka przypisana brutto w PZU SA osiągnęła poziom 5 799 mln złotych. Wzrost przypisu w spółce majątkowej o 2,6 proc. nastąpił głównie dzięki zwiększeniu przypisu z ubezpieczeń finansowych, autocasco (łącznie z assistance), majątkowych oraz pozostałych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Na wzrost kosztów działalności ubezpieczeniowej o 9 proc. miały wpływ głównie wyższe koszty akwizycji związane ze zmianą polityki marketingowej – znaczną część środków przeznaczono na marketing produktów. Jednocześnie, zwiększyły się koszty administracyjne wynikające z prowadzenia projektów strategicznych, realizacji postanowień Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy i rosnących kosztów usług IT. Jednostkowy zysk netto PZU SA na koniec trzeciego kwartału br. wyniósł 950 mln złotych i był wyższy niż wynik netto za cały rok 2003 (900 mln złotych).

Wzrost składki przypisanej brutto w PZU Życie SA o 8,9 proc. nastąpił głównie dzięki wzrostowi składki z ubezpieczeń grupowych. Nadal utrzymuje się korzystna relacja pomiędzy dynamiką przypisu składki a dynamiką wypłat odszkodowań i świadczeń. W omawianym okresie odnotowano wzrost wypłat odszkodowań i świadczeń o 5,5 proc. Pozytywną tendencją jest spadek kosztów obsługi ubezpieczeń zarówno w kosztach administracyjnych, jak i akwizycji. Opisane wyżej czynniki, a także wprowadzenie w bieżącym roku liniowej, 19-proc. stawki podatku CIT miały bezpośredni wpływ na wynik netto PZU Życie SA, który po trzech kwartałach br. wyniósł 637 mln złotych i był o 55,7 proc. wyższy niż w roku ubiegłym. Spadek dochodów z działalności lokacyjnej w obydwu spółkach jest wynikiem zmiany struktury portfela lokat oraz relacji cen akcji i rentowności obligacji.

PTE PZU SA odnotowało spadek przychodów operacyjnych i zysku netto, w porównaniu do trzech kwartałów roku ubiegłego. Jest to spowodowane zakończeniem rozliczania środków z tytułu rozwiązanego funduszu rezerwowego. Suma aktywów w zarządzaniu OFE „Złota Jesień” przekroczyła 7 860 mln złotych, co oznacza wzrost o 35,5 proc. O prawie 100 tysięcy wzrosła liczba członków funduszu.

Utrzymanie wysokiej rentowności działalności ubezpieczeniowej potwierdza wskaźnik mieszany (ang. combined ratio) PZU SA, który na koniec trzeciego kwartału 2004 r. wyniósł 92,15 proc. Potwierdzeniem dobrej kondycji finansowej Grupy PZU była zmiana przyznanej przez agencję Standard & Poor`s perspektywy ratingowej (ang. outlook) z negatywnej na stabilną.