„Można z całą pewnością powiedzieć, że to będzie najlepszy rok dla polskiej branży faktoringowej”, powiedziała Elżbieta Urbańska, przewodnicząca Polskiego Związku Faktorów. „Dynamika wzrostu obrotów firm zrzeszonych w PZF jest już teraz wyższa od ubiegłorocznej o 6 proc., a przed nami jeszcze czwarty kwartał. Liczymy, że w całym roku obroty faktorów należących do PZF wzrosną o ok. 35 proc.”
W stosunku do 2006 r. nie uległ większym zmianom udział w rynku wiodących faktorów. ING Commercial Finance (24 proc.), Pekao Faktoring (22 proc.), Polfactor (20 proc.) oraz GMAC Commercial Finance (15 proc.) to cztery największe firmy faktoringowe posiadające razem, pod względem obrotów, ponad 81 proc. rynku faktoringowego obejmującego spółki PZF.
Tegoroczna struktura udziału poszczególnych usług faktoringowych w obrotach branży ogółem potwierdza kontynuację tendencji spadkowej udziału faktoringu krajowego, który po trzech kwartałach wyniósł 84 proc. Na koniec 2006 r. udział ten wyniósł 86,6 proc. wobec 91 proc. w roku 2005. Zmiana ta wynika z dalszego wzrostu obrotów w faktoringu eksportowym – 14 proc. po trzech kwartałach br., przy 11,4 proc. na koniec 2006 r. Wielkość faktoringu importowego nie ulega zmianom i stanowi 2 proc. W strukturze obrotów faktoringowych rośnie udział faktoringu pełnego.
Faktoring, w odróżnieniu od kredytu bankowego, umożliwia przedsiębiorcy szybki dostęp do jego środków, zamrożonych w należnościach od odbiorców. Bez faktoringu, przedsiębiorca musiałby czekać na swoje płatności przynajmniej tak długo, ile wynoszą terminy płatności na wystawianych przez niego fakturach. Korzystanie z faktoringu nie wiąże się ze spłacaniem uzyskanego finansowania przez firmę, gdyż spłaca je odbiorca, płacąc za faktury. Koszty tej usługi składają się na prowizję naliczaną od wartości faktur i odsetek od udzielonego finansowania. Faktoring ułatwia również przedsiębiorcom współpracę z kontrahentami zagranicznymi oraz pozwala na przejęcie od klienta ryzyka wypłacalności odbiorców.
W przypadku faktoringu znacznie łagodniejsze są zabezpieczenia wymagane od przedsiębiorcy, ponieważ instytucja faktoringowa opiera ocenę ryzyka również na portfelu jego odbiorców oraz jakości bieżących należności. W odróżnieniu od oceny ryzyka stosowanej przez banki główny nacisk kładzie się na ocenę transakcji a nie samej zdolności kredytowej klienta czy też posiadania przez niego zabezpieczeń majątkowych.