Wyniki XIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej PTE i MEN

Zwycięzcą olimpiady został Karol Karpiński z III LO w Szczecinie. Otrzymał on Nagrodę Premiera z rąk Jarosława Pietrasa, Wiceministra Finansów oraz Nagrodę Prezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Nagroda Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została przyznana XXXIV LO w Warszawie im. Cervantesa.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Ministerstwie Finansów 9 czerwca 2006, wszyscy laureaci mieli okazję porozmawiać z Panem Wiceministrem na tematy ekonomiczne.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji olimpiady było „Ryzyko w działalności gospodarczej”. Po raz pierwszy wśród tematów konkursowych znalazły się zagadnienia z dziedziny ubezpieczeń gospodarczych. Za najlepsze prace o tematyce ryzyka i ubezpieczeń Polska Izba Ubezpieczeń ustanowiła Nagrodę Specjalną Prezesa. Spośród 100 finalistów Kapituła Nagrody Specjalnej pod przewodnictwem prof. dr hab. Elżbiety Mączyńskiej, Prezes PTE, przyznała dwie równorzędne pierwsze nagrody dla Martyny Melskiej z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach i Artura Osińskiego z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim oraz dwa wyróżnienia dla: Adriana Burdy z V LO im. K. Kieślowskiego w Zielonej Górze i Janusza Cieszyńskiego z XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Olimpiada organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki ma swoją 19-letnią historię. Do tej pory łącznie wzięło w niej udział 207 tysięcy uczniów, tytuły laureatów uzyskało 570 osób, a finalistów 1330. W tym roku w olimpiadzie wzięło udział ponad 11 tysięcy uczniów z 695 szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju.

Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego powstałą na mocy ustawy w 1990 roku. PIU zrzesza obecnie 73 zakłady ubezpieczeń prowadzących działalność na terenie Polski.