Wyraźna poprawa nastrojów

Wczorajszy dzień przyniósł zdecydowaną poprawę nastrojów na giełdach światowych. Zwiększony optymizm wynikał przede wszystkim z publikacji bardzo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Według raportu ADP w sektorze prywatnym w czerwcu powstało aż 157tys. nowych miejsc pracy, ponad dwa razy więcej niż oczekiwano! W parze ze spadkiem liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu, rozbudziło to nadzieje, że obserwowane spowolnienie w gospodarce USA może być tymczasowe.

Zgodnie z konsensusem rynkowym, ECB po raz dugi w tym roku zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych o 25pb do poziomu 1,5%. Od wczoraj obserwujemy lekko poprawę nastrojów wokół euro. Przede wszystkim waluta europejska pozytywnie zareagowała na słowa Tricheta odnośnie tego, że ECB ‘bardzo uważnie’ monitoruje inflację, co należy odczytywać jako zapowiedź co najmniej jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w tym roku. Ponadto, szczególnie ważna dla rynków była informacja o zawieszeniu progów ratingowych ECB dla Portugalii. Mimo obcięcia ratingu tego kraju do poziomu ‘śmieciowego’ ECB będzie nadał akceptował te obligacje pod zastaw pożyczek. Należy jednak mieć na uwadze, że w dalszym ciągu czynnikiem ryzyka pozostaje nierozwiązana sprawa pakietu pomocowego dla Grecji.

Najważniejszą publikacją tego tygodnia jest dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli dane okażą się lepsze od oczekiwań, to bardzo prawdopodobne jest, że zobaczymy nowe tegoroczne maksima lokalne na europejskich i amerykańskich indeksach akcji.

EURPLN

Czwartek przyniósł umocnienie złotego w stosunku prawie wszystkich walut. Kurs EURPLN zdołał utrzymać się jednak powyżej istotnego wsparcia na poziomie 3,92, a dzisiejszy dzień przynosi już lekkie odreagowanie w oczekiwaniu na raport z amerykańskiego rynku pracy. Najbliższym oporem pozostają okolice 3,9430, a przełamane dolne ograniczenie kanału wzrostowego, w którym wcześniej znajdowały się notowania EURPLN wyznacza opór w rejonie 3,9500.

EURUSD

Mimo lekkiego odreagowania ostatnich silnych spadków na EURUSD, euro od rano znów pozostaje pod lekka presja sprzedających. Zejście poniżej 100-okresowej średniej ruchomej na wykresie dziennym, która wyznacza wsparcie w rejonie 1,4270, będzie symptomem do dalszych spadków w rejon wczorajszego minimum. Dolne ograniczenie formacji trójkąta wyznacza wsparcie dopiero w rejonie 1,4150. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,4360.

GBPUSD

Zakres wahań na GBPUSD uległ istotnemu zwężeniu. Na wykresie godzinowym od początku lipca obserwujemy z dnia na dzień nowe minima lokalne, co świadczy o słabości funta.  Znaczący wzrost awersji do ryzyka może w końcu przyczynić się do przełamania istotnej strefy wsparcia w rejonie 1,5900. Dopóki jednak poziom ten trzyma, dopóty można spodziewać się odreagowania waluty brytyjskiej w okolice najbliższego oporu w rejonie 1,6030.

USDJPY

Wzrost apetytu na ryzyko, a także dużo wyższy niż oczekiwano odczyt raportu ADP  przyczynił się do kontynuacji ruchu wzrostowego na USDJPY. Para sukcesywnie znajduje się na coraz to nowych maksimach lokalnych, oddalając się tym samym od istotnej strefy wsparcia w rejonie 79,80-80,00. Z technicznego punktu widzenia należy spodziewać się dalszego osłabienia jena w rejon 81,60, gdzie opór wyznacza górne ograniczenie klina wzrostowego.

Źródło: IDM SA