Wystartował Sancus.pl – nowa platforma crowdlendingowa

Małe i średnie firmy potrzebujące środków na rozwój mogą je teraz pozyskać z nowego źródła. Wystartował Sancus.pl – platforma internetowa, łącząca przedsiębiorców z osobami, które mogą im pożyczyć pieniądze w zamian za określony zysk, przy czym odsetki wypłacane będą zazwyczaj już od pierwszego miesiąca trwania umowy.  Platforma działa w modelu crowdlendingu, zgodnie z nowymi regulacjami UE, które zaczęły obowiązywać na terenie wspólnoty od 1 listopada br.

fot. Shutterstock

Platforma Sancus.pl powstała, by umożliwić  MŚP rozwój dzięki pieniądzom pochodzącym nie z banków czy firm pożyczkowych, ale od ludzi, którzy wierzą w ich sukces. Na Sancus.pl rejestrować się już może każdy, kto chciałby pożyczyć pieniądze wybranej firmie, już od 100 zł, i odebrać je z zyskiem znacznie przewyższającym aktualne oprocentowanie na lokatach bankowych – minimum 4 proc. rocznie.  Spółka zaprasza do rejestracji również przedsiębiorców: małe, lokalne firmy, które wykorzystają pożyczone pieniądze do realizacji konkretnych planów biznesowych. Sancus.pl finalizuje właśnie kwalifikację pierwszych projektów, które będą zaprezentowane na platformie.

Wszyscy mamy swoje ulubione miejsca, w których spędzamy czas i lokalne biznesy, którym kibicujemy. Dzięki crowdlendingowi na rozbudowie popularnej w mieście pizzerii czy kwiaciarni może zarobić nie tylko jej właściciel, ale też wszyscy, którzy pożyczą mu pieniądze na ten właśnie cel – mówi Michał Lewandowski, prezes zarządu Sancus Crowdfunding.

Crowdlending to jedna z form finansowania społecznościowego, obok popularnego w Polsce crowdfundingu. Jego mechanizm jest bardzo prosty: grupa osób udziela pożyczki na określony czas i kwotę innej osobie lub firmie, wykorzystując do tego platformę internetową. Przedsiębiorca spłaca im pożyczony kapitał powiększony o z góry ustalone oprocentowanie. Dla pożyczkodawców crowdlending jest więc prostym sposobem na uzyskanie atrakcyjnych w porównaniu z bankami zwrotów z ich oszczędności. Z kolei dla firm – alternatywną do banków i firm pożyczkowych formą pozyskania pieniędzy na rozwój.

Jak podkreślają założyciele Sancus.pl, MŚP wyjątkowo trudno dziś uzyskać dostęp do finansowania na rozwój w bankach. Według danych Komisji Europejskiej w 2020 roku nawet co czwarte europejskie MŚP napotkało na utrudnienia przy ubieganiu się o kredyt w instytucjach finansowych. Z kolei KRD i NFG podają, że w Polsce w ciągu ostatniego roku o kredyt w banku wnioskowała mniej niż połowa przedsiębiorstw MŚP, a co czwarta mikro firma dostała odmowę. To 10 razy więcej, niż w przypadku firm średnich. Jednocześnie prywatne oszczędności topnieją na nisko oprocentowanych kontach i lokatach bankowych, są zamrażane w nieruchomościach lub inwestowane na rynku kapitałowym, względnie w aktywa alternatywne, np. kryptowaluty, zamiast wspierać realną gospodarkę.

Model finansowania, który proponuje Sancus.pl działa z powodzeniem na Zachodzie i pomaga rosnąć tamtejszym firmom.  Wszystkie projekty prezentowane na platformie są starannie wybierane – to tylko działające firmy o udokumentowanej historii. Są również weryfikowane pod kątem ich wiarygodności płatniczej (baza KRD) a rejestracja odbywa się z poszanowaniem procesów KYC – analogicznych do tych, które obowiązują banki. Za tą częścią procesu, oraz realizacją rozliczeń dla Sancus.pl stoi Lemonway – platforma płatnicza wspierająca wszystkie rodzaje firm internetowych, w szczególności największe marketplace’y i operatorów serwisów crowdfundingowych, jako narzędzie umożliwiające obsługę złożoności przepływów płatniczych zgodnie z wymogami regulacyjnymi w Europie.

Co ważne, warunkiem publikacji projektu na platformie jest pozytywna ocena biznesplanu przedsiębiorcy, dokonywana przez zespół analityków Sancus.pl Nadają oni również poszczególnym projektom rating, który pozwala pożyczkodawcom oceniać poziom atrakcyjności inwestycji i ewentualne ryzyko. Pożyczkodawcy mogą zatem wybierać projekty, bazując na transparentnej informacji o przedsiębiorstwie, oferowanej stopie zwrotu i możliwości zabezpieczenia danej umowy pożyczki.

– Mechanizm naszej platformy można porównać do budżetu partycypacyjnego. Umożliwia ona inwestowanie w bezpośredni sposób w projekty, na których szczególnie nam zależy i których realizacja ma realny wpływ na nasze życie. Zyskujemy przy tym nie tylko pozytywną zmianę w otoczeniu, ale też zwrot z inwestycji w postaci wypłacanych co miesiąc odsetek – mówi Michał Lewandowski, prezes zarządu Sancus Crowdfunding.

Platforma Sancus.pl została powołana do życia przez przedsiębiorców. Współzałożycielami Sancus.pl są Adrian Heymans, doświadczony inwestor i menedżer, prezes zarządu ECC Real Estate oraz jego syn Bob Heymans, mający międzynarodowe doświadczenie w budowaniu marek z branży handlowo – rozrywkowej i nieruchomości. Prezesem zarządu Sancus Crowdfunding jest Michał Lewandowski, który współuczestniczył w tworzeniu kilku innowacyjnych biznesów z obszaru nowoczesnych technologii.

Jak podkreśla Bob Heymans, inspiracją do założenia platformy były obserwacje wyzwań z jakimi mierzą się drobni, lokalnie przedsiębiorcy, jak również doświadczenie rodziny Heymans z Holandii.

– W Europie jest dziś ponad 120 platform crowdlendingowych. W Holandii crowdlending to bardzo popularny sposób na pomnażanie oszczędności z jednej strony, a rozwijanie biznesu z drugiej. Mój wuj dzięki franczyzie i finansowaniu społecznościowego skutecznie rozwija od pięciu lat sieć restauracji – podkreśla współzałożyciel i członek zarządu Sancus Crowdfunding.  

Źródło: Sancus.pl