Wystawa na Giełdzie już otwarta

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych kojarzona dotychczas jedynie z kursami i akcjami, zmienia swoje oblicze i staje się promotorem polskiego malarstwa współczesnego. Swoją działalnością pragnie przyczynić się do rozwoju polskiej sztuki, jak również do propagowania jej wśród szerokiego grona odbiorcy. Wernisażem malarstwa wybitnego polskiego pejzażysty Jerzego Mierzejewskiego Giełda Papierów Wartościowych rozpoczęła cykl wystaw pod nazwą „Dziedziniec sztuki – osobistości polecają”. Patronat nad cyklem wystaw objął Minister Kultury Waldemar Dąbrowski.

Giełda od zawsze była miejscem, które przyciągało ludzi potrafiących pomnażać kapitał. Pod tym względem w dzisiejszych czasach niewiele się zmieniło. Zmianie uległo natomiast pojęcie kapitału. Dziś kapitał to nie tylko finanse i dobra rzeczowe, ale także kapitał ludzki, dobra intelektualne, kultura i sztuka. Dzięki temu odrębne niegdyś światy stają się sobie coraz bliższe, czego symbolem jest inicjatywa Giełdy Papierów Wartościowych, podczas której spotykać się będą coraz częściej ludzie ze świata sztuki i biznesu – tak o idei wystaw w Centrum Giełdowym mówi prof. Andrzej Sopoćko, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

W ramach organizowanych przez Giełdę wystaw osobistości ze świata sztuki, kultury, a także biznesu będą polecać twórczość kolejnych wybitnych polskich twórców. Pierwsza wystawa prezentować będzie malarstwo Jerzego Mierzejewskiego – najwybitniejszego polskiego pejzażysty metafizycznego, którego, zgodnie z przyjętą formułą, polecił prof. Andrzej Rottermund, wybitny historyk sztuki, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Prof. Andrzej Rottermund o twórczości Jerzego Mierzejewskiego: Gdybym kiedyś mógł stworzyć wystawę zatytułowaną „malarze świetlistych pejzaży” i wybierać wśród wszystkich obrazów świata, to na pewno obok wielkich malarzy światła Turnera, Whistlera czy Moneta, znalazłbym miejsce dla wyrafinowanych kolorystycznie pejzaży Jerzego Mierzejewskiego. Gdybym kiedyś mógł stworzyć wystawę obrazów malarzy mistycznej kontemplacji, to na pewno znalazłbym miejsce dla jego pełnych ciszy i skupienia płócien.

Kuratorem wystawy Giełdy Papierów Wartościowych jest Klementyna Bocheńska, która o autorze pierwszej wystawy mówi: Profesor Mierzejewski jest artystą, którego twórczość jest świadectwem istnienia struktur metafizycznych. Obrazy Jego są strumieniem światła, które oświetla istotę bytu.

Wystawa prac Jerzego Mierzejewskiego, odbędzie się w dniach 3 grudnia 2004 – 15 stycznia 2005 r., w Centrum Giełdowym, przy ul. Książęcej 4 w Warszawie. Wstęp wolny.

Organizator

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., to instytucja gwarantująca bezpieczny obrót papierami wartościowymi, dająca możliwość pozyskania taniego kapitału na rozwój firm i otwierająca szerokie możliwości dla inwestorów. Na GPW notowane są: akcje 220 spółek (w tym 2 zagranicznych), obligacje oraz instrumenty pochodne (kontrakty terminowe, warranty oraz opcje na indeks). Łączna wartość rynkowa spółek krajowych notowanych na GPW wynosi blisko 200 mld zł. Dobra koniunktura gospodarcza oraz możliwość pozyskania kapitału na rozwój przyczyniają się do dużego zainteresowania nowych spółek notowaniami na GPW (blisko 30 debiutów w 2004 roku, co daje GPW trzecie miejsce w Europie, po giełdzie Londyńskiej oraz sojuszu giełd Euronext).

Jerzy Mierzejewski

„Malować trzeba to, czego nie widać” to filozofia, która towarzyszy twórczości Jerzego Mierzejewskiego. Na jego wystawie w Centrum Giełdowym będziemy mieli okazję obejrzeć między innymi obrazy: Drogi, Drzewo, Ogród, Jezioro, Bukowina czy Boxtel.
Jerzy Mierzejewski urodził się w 1917 r. w Krakowie. W latach 1937-1939 studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego. Dyplom z malarstwa otrzymał w 1956 r. W latach powojennych współorganizował Związek Polskich Artystów Plastyków w Łodzi i Lublinie. Był wieloletnim (1950-75) profesorem i prorektorem (od 1961) Wydziału Fotografii Filmowej, a następnie wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Wybitny malarz, autor scenariuszy, filmów artystycznych, dokumentalnych, opracowań teoretycznych z zakresu problematyki plastyki w filmie. Charyzmatyczny pedagog, jeden z założycieli i działaczy Fundacji Malarstwa Europejskiego „Pro Picturae”, laureat nagrody im. J. Cybisa (1997). Prace artysty wystawiane były na licznych ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą między innymi: na wystawie „The Selective Eye” w Grown Tower Gallery w Los Angeles (1970), w Singer Museum w Laaren (1987), w Królikarni obok Picassa, Klee, Braque´a (2003), „Dla Malarstwa” w Nałęczowie oraz na wystawie będącej prezentacją malarstwa Jacka, Andrzeja i Jerzego Mierzejewskich w Muzeum Narodowym w Warszawie wg koncepcji Jerzego Mierzejewskiego i Andrzeja Wajdy (2004). Prace artysty znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Stedelijk Museum w Amsterdamie, w kolekcjach prywatnych.
Prezentowany na wystawie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wybór obrazów Jerzego Mierzejewskiego obejmuje prace powstałe na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Wystawa pozwala przyjrzeć się twórczości wybitnego malarza, którego dzieła dotykają problemów metafizycznych. W obrazach Mierzejewskiego wyrafinowana harmonia układu buduje fascynujący nastrój i klimat. Sugeruje istnienie wiecznego ładu, porządku, który raz uchwycony w kadrze obrazu pragnie się przenieść, rozciągnąć na przestrzeń poza nim.
Charakterystyczne natężenie światła, przejrzystość formy, wibracja kolorów, niemal ascetyczna oszczędność wyznaczają formalną przestrzeń poszukiwań i inspiracji artysty. Poprzez to, co widzialne artysta pragnie otworzyć drzwi do niewidzialnego.