W piątek 28 października w prestiżowym Muzeum Deutsche Guggenheim w Berlinie otwarta została wystawa polskiego performera i rzeźbiarza – Pawła Althamera. W ramach unikalnego projektu „Almech”, artysta będzie tworzył ekspozycję na miejscu – zamierza rzeźbić postaci osób odwiedzających muzeum. Kuratorem wystawy jest Nat Trotman z nowojorskiego Muzeum Guggenheima.
Wystawa Pawła Althamera będzie otwarta do 15 stycznia 2012 r. Artysta, chcąc pobudzić kreatywność odwiedzających oraz zachęcić ich do innego spojrzenia na codzienność, tworzy sztukę „exhibition in progress”. Maszyny, na co dzień produkujące tworzywa sztuczne w podwarszawskiej Wesołej, posłużą jako narzędzie artystyczne w jednej z najważniejszych w Niemczech sal wystawowych przy alei Unter den Linden w Berlinie.
Goście wystawy staną się częścią galerii. Althamer wspólnie z pracownikami Almechu – zakładu produkcyjnego swojego ojca – stworzy rzeźby osób odwiedzających ekspozycję, a także pracowników Deutsche Bank i Muzeum Deutsche Guggenheim. W hali wystawowej, na specjalnych metalowych konstrukcjach, zostaną umocowane odlewy twarzy modeli. Każdego dnia powstawać będą nowe prace, które stworzą pełny zbiór. „Almech” ma konfrontować różnorodne formy organizacyjne i różne produkty – tj. formę gospodarki i formę uprawiania sztuki. Tą różnorodność zilustruje zbiorowy portret ponad stu rzeźb.
Berlińskie Muzeum, w którym prezentowana jest wystawa polskiego artysty, to zainicjowany w 1997 roku wspólny projekt prestiżowej Fundacji Solomon R. Guggenheima oraz Deutsche Bank, który posiada w swoich zbiorach jedną z największych na świecie komercyjnych kolekcji sztuki współczesnej (ponad 56 000 zbiorów).
– Nie ma chyba lepszej przestrzeni dla tego kulturalno-ekonomicznego wydarzenia, niż gmach Deutsche Bank przy Unter den Linden, w którym ekonomia i sztuka od prawie 15 lat z powodzeniem tworzą jednolitą całość – twierdzi Pierre de Weck, członek Group Executive Committee Deutsche Bank AG. – Przybliżyć sztukę szerokiej publiczności, nie obawiać się bezpośredniego kontaktu, zadawać pytania, wspierać kreatywność – to cele, dla których Deutsche Bank angażuje się we wspieranie sztuki współczesnej.
Paweł Althamer – rzeźbiarz, twórca instalacji, performer – tworzy od ponad 20 lat. W latach 90-tych współtworzył „Pracownię Kowalskiego”, jedno z ważniejszych zjawisk młodej polskiej sztuki tamtego okresu. Był uczestnikiem konkursu Fundacji Deutsche Bank „Spojrzenia 2003” a rok poźniej holenderska Fundacja de Broere przyznała mu prestiżową nagrodę Vincenta Van Gogha. W 2010 roku otrzymał Specjalną Nagrodę dla Kreatora Kultury w ramach Paszportów „Polityki”.
Deutsche Bank na rzecz kultury
Grupa Deutsche Bank od wielu lat angażuje się w różnorodne inicjatywy społeczne, naukowe i kulturalne kierując się zasadą „Giving more than just money”. Od 2002 r. Deutsche Bank jest głównym mecenasem jednej z najsłynniejszych orkiestr symfonicznych na świecie – Filharmoników Berlińskich.
W ramach międzynarodowych struktur Banku działa Fundacja Deutsche Bank finansująca projekty kulturalne na całym świecie. Deutsche Bank jest także, wraz z amerykańską Fundacją Solomon R. Guggenheima, współzałożycielem jednej z najbardziej cenionych europejskich galerii sztuki współczesnej – berlińskiego Muzeum Deutsche Guggenheim. Grupa Deutsche Bank posiada w swoich zbiorach jedną z największych na świecie kolekcji sztuki współczesnej, zgromadzonych przez jedną firmę (ponad 56 000 eksponatów).
W Polsce Grupa Deutsche Bank wspiera wiele wydarzeń z zakresu kultury. Od 2003 organizuje konkurs „Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank”, który we współpracy z Zachętą Narodową Galerią Sztuki oraz pod patronatem Ministra Kultury nagradza najciekawszych młodych artystów na polskiej scenie sztuki współczesnej. Bank jest także partnerem unikatowych projektów muzycznych, a także inicjatorem cyklu koncertów Deutsche Bank Invites z udziałem wybitnych artystów jazzowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Źródło: Deutsche Bank PBC