Wysyłasz PIT kurierem? Możesz nie dotrzymać terminu

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia podatku. Również do dzisiaj należy wpłacić podatek wynikający z deklaracji. Spóźnialskim grozi kara.

Ci, którzy nie złożyli jeszcze PIT-a, nie powinni zwlekać. Złożenie zeznania po terminie jest zagrożone grzywną nawet do 3 tys. złotych. Niewpłacenie podatku na czas jest także sankcjonowane. Podatnik musi także pamiętać, że zwłoka w regulowaniu należności podatkowych jest oprocentowana. Aktualnie stopa odsetek od zaległości podatkowych wynosi 13%.  Żeby uniknąć tych kar należy jak najszybciej dostarczyć PIT do urzędu skarbowego.  Można to zrobić osobiście, elektronicznie lub listownie.

Osobiście najkorzystniej

Żeby mieć stuprocentową pewność, że PIT został złożony na czas, najlepiej zrobić to osobiście. Ten sposób jest również korzystny z tego względu, że podatnik może dostać potwierdzenie złożenia formularza na kopii przedłożonej w urzędzie skarbowym. Wystarczy zrobić kopię deklaracji i składając w okienku oryginał, poprosić o pieczęć urzędu skarbowego na kopii. Taka kopia przydaje się w ciągu roku w wielu sytuacjach. Starając się o kredyt w banku lub o pożyczkę w zakładzie pracy  podatnik nie musi składać wizyt w urzędzie skarbowym po zaświadczenie o dochodach.

Niestety, ta forma dostarczenia zeznania może nas kosztować sporu czasu. Mimo wydłużenia pracy wielu urzędów skarbowych, trzeba zarezerwować sobie dużo czasu spędzonego w kolejce do kancelarii urzędu.

Elektronicznie lepiej nie ryzykować

Forma elektroniczna wysłania deklaracji podatkowej to z pewnością oszczędność czasu. Jednak zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę może być zgubne w skutkach. Internet ma to do siebie, że nie lubi tłoku. Na pytanie „ile jednoczesnych wejść wytrzyma strona e-Deklaracje” resort finansów odpowiada enigmatycznie: „System jest przygotowany na znaczne ilości składanych dokumentów”. Nie wiadomo jednak, co to są znaczne ilości. Jeśli więc system nie wytrzyma „znacznych ilości wejść”, deklaracja może zostać złożona po terminie.

Ministerstwo Finansów przypomina, że czekanie ze złożeniem zeznania przez Internet na ostatnią chwilę jest obarczone ryzykiem nieotrzymania urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO) w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania lub rozliczenia. Tym samym zeznanie nie zostanie złożone w terminie. Pamiętać należy, że zeznanie będzie złożone skutecznie,  jeśli podatnik otrzyma urzędowe potwierdzenie odbioru.

Listownie tylko przez Pocztę Polską

Podatnicy, którzy nie chcą odwiedzać dzisiaj urzędu skarbowego, mogą skorzystać z usług poczty. Wysyłając deklarację Pocztą Polską, jako datę rozliczenia przyjmuje się datę stempla pocztowego. Ta zasada dotyczy jednak tylko Poczty Polskiej. W przypadku innych operatorów, np. firm kurierskich liczy się data wpływu dokumentu do urzędu skarbowego. Gwarancje, że za datę wpływu zostanie przyjęty dzień nadania deklaracji, daje tylko przesyłka Pocztą Polską. Zeznanie należy wysłać listem poleconym, a dowód nadania zachować dla celów dowodowych.

Zamiast poczty, PITomat

Przy niektórych urzędach skarbowych funkcjonują urzędomaty zwane PIT-omatami. Są to urządzenia przyjmujące dokumenty podatkowe. Na ekranie urządzenia wystarczy wybrać odpowiedni dokument za pomocą przycisków (z napisami PIT, VAT, CIT) i zaznaczyć, czy do zeznania podatkowego podatnik dołącza załączniki. Następnie należy wpisać swój numer NIP i wsunąć zeznanie do maszyny. Po chwili maszyna wydaje podatnikowi potwierdzenie złożenia dokumentów


Urlopowicze składają zeznanie w polskim urzędzie konsularnym

Osoby przebywające zagranicą, które do tej pory nie złożyły zeznania, a chcą to zrobić, muszą udać się do polskiego urzędu konsularnego i tam złożyć roczne zeznanie. Tylko ta forma gwarantuje im złożenie PIT-a na czas.

W przypadku żołnierzy i marynarzy złożenie zeznania na czas gwarantuje dostarczenie PIT-a dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku. Osoba pozbawiona wolności lub aresztowana powinna złożyć zeznanie  w administracji zakładu karnego lub  w administracji aresztu śledczego.

Joanna Szlęzak-Matusewicz
Kierownik Zespołu Analiz Podatkowych Tax Care

Źródło: Tax Care