W rozszerzonej ofercie znajdą się jednostki uczestnictwa funduszy MLIIF klasy E: trzech nowych globalnych funduszy sektorowych, trzech funduszy akcyjnych Azji i Pacyfiku oraz jednego funduszu akcyjnego Ameryki Łacińskiej i dwóch europejskich. Opłata dystrybucyjna dla jednostek typu E wynosi 3% (5% dla jednostek typu A). Roczna opłata za zarządzanie wynosi od 1,5% do 1,75% w zależności od funduszu. Fundusze są prowadzone w euro lub dolarach amerykańskich, a niektóre także w funtach brytyjskich. Minimalna pierwsza wpłata wynosi 5 tys. EUR/USD/GBP, a kolejne wpłaty minimalne – 1 tys. EUR/USD/GBP.
Od lutego br. w podstawowej ofercie Xeliona znajdą się:
• MLIIF New Energy – inwestuje w spółki zaangażowane w tworzenie technologii energetycznych i alternatywnych źródeł energii, głównie w Ameryce Północnej i Europie.
• MLIIF World Gold – inwestuje przede wszystkich w akcje spółek wydobywających złoto oraz platynę, diamenty i srebro w Ameryce Północnej, Afryce Południowej, Australii i południowo-wschodniej Azji.
• MLIIF World Healthscience – inwestuje w akcje spółek działających w ochronie zdrowia, branży farmaceutycznej oraz technologiach medycznych, w tym w biotechnologii. Spółki te zasadniczą część swojej działalności prowadzą głównie w Stanach Zjednoczonych, a także w Szwajcarii, Francji i Japonii.
• MLIIF Asian Dragon – inwestuje w spółki z rynków azjatyckich, a przede wszystkim w firmy informatyczne i finansowe z Korei Południowej, Tajwanu i Hongkongu.
• MLIIF Pacific Equity – inwestuje głównie w akcje spółek z Basenu Pacyfiku oraz Australii i południowo-wschodniej Azji, a przede wszystkim z Japonii i Hongkongu.
• MLIIF Latin American – inwestuje w spółki z Ameryki Południowej i Środkowej, głównie z Brazylii i Meksyku, działające w sektorach: materiałowym, finansowym, telekomunikacyjnym i energetycznym.
• MLIIF United Kingom – inwestuje głównie w akcje spółek z Wielkiej Brytanii. Wśród 10 największych spółek znajdujących się w portfelu funduszu są tak znane firmy jak BP, Vodafone, Royal Dutch Shell i Royal Bank of Scotland.
• MLIIF Japan Value Fund – inwestuje głównie w niedoszacowane spółki prowadzące działalność w Japonii, działające w sektorach: towarów konsumpcyjnych, finansowym i informatycznym
• MLIIF European Growth Fund – inwestuje w głównej mierze w spółki wzrostowe działające w Europie takie jak: Novartis, Nokia, AstraZeneca, GlaxoSmithKline i Unicredito Italiano
Xelion. Doradcy Finansowi jest jedną z dwóch firm oferujących w Polsce jednostki funduszy zagranicznych Merrill Lynch. Dotychczas podstawowej ofercie Xeliona były dwa globalne fundusze sektorowe (MLIIF World Energy i MLIIF World Mining), europejski fundusz akcyjny (MLIIF Emerging Europe), fundusz akcyjny Ameryki Północnej (MLIIF US Flexible Equity) i globalny fundusz mieszany (MLIIF Global Allocation).
„Fundusze zagraniczne są ciekawą alternatywą dla lokat walutowych, a równocześnie pozwalają na ograniczanie ryzyka, ponieważ dają dostęp do atrakcyjnych rynków i branż” – mówi Maciej Pieczkowski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów Xelion. Doradcy Finansowi.
„Prognozujemy, że w 2006 roku inwestycje w surowce energetyczne, metale szlachetne i inne rudy metali mogą przynieść nawet 30% zysku. Ale inwestycje te są skierowane przede wszystkim do inwestorów o dużym kapitale i gotowych zaakceptować wysoki poziom ryzyka” – mówi Piotr Szulec menedżer ds. produktów inwestycyjnych Xelion. Doradcy Finansowi.