Z ACCA po awans i karierę

Tytuł ACCA należy do najbardziej cenionych na świecie. Są to kwalifikacje zawodowe, które pozwalają na zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem. Dyplom potwierdzający ich zdobycie jest wysoko ceniony przez pracodawców, niezależnie od sektora gospodarki. Potwierdzają to wyniki ankiety – 50 proc. pytanych osób odpowiedziało, że zdecydowało się na uzyskanie dyplomu ACCA, ponieważ był on wymagany przez pracodawcę, a 37% chciało dzięki temu zdobyć atrakcyjniejszą pracę. Inne motywy wymieniane przez menedżerów to chęć poszerzenia wiedzy (67%) oraz zdobycia nowych kontaktów biznesowych (6%).

Ogromna większość, bo aż 71%, zapytanych przez nas menedżerów przyznała, że zdobycie kwalifikacji ACCA miało wpływ na ich życie zawodowe. Jedna trzecia – 29% -została nagrodzona awansem w obecnej pracy, a 27% osób znalazło nową pracę. Z kolei 15% osób uznało, że poszerzyły się ich kontakty biznesowe. To dowód, że kwalifikacje ACCA mają rzeczywiste przełożenie na karierę i, że po zdaniu egzaminów można liczyć na dużo więcej, niż tylko na dyplom, który trafi do szuflady – komentuje kolejne wyniki Małgorzata Sawicka, która kieruje polskim oddziałem Stowarzyszenia ACCA.

Wśród motywów zdobycia kwalifikacji ACCA istotny czynnik stanowiła chęć poszerzenia wiedzy. Wyniki ankiety potwierdzają, iż w opinii większości menedżerów wiedza zdobyta przygotowaniom do egzaminów ACCA ułatwia codzienną pracę – 58% pytanych oceniło ją jako „bardzo przydatną”, a 35% jako „przydatną”.

Większość osób – aż 84% – potwierdziła też, że wzięła udział w szkoleniu przygotowującym do egzaminów. Aby uzyskać kwalifikacje ACCA należy zaliczyć 14 egzaminów, z dziedzin m.in. takich jak finanse, rachunkowość, zarządzanie zasobami ludzkimi, prawo. Większość osób planujących zdobyć certyfikat to menedżerowie z napiętym grafikiem, dlatego wolą od razu zdać się na profesjonalnych trenerów, którzy poprowadzą ich przez poszczególne etapy przygotowań. Na koniec szkolenia, będą mogli zaś wziąć udział w egzaminie próbnym, który przybliży im, jak wygląda prawdziwy egzamin – wyjaśnia Marinos Athanassiou, szef Ernst & Young Academy of Businees – firmy, która już od 14 lat szkoli kandydatów do tytułu ACCA.

W Polsce jest obecnie ok. 750 osób, posiadających kwalifikacje ACCA. Stowarzyszenie ACCA liczy zaś 345 tysięcy studentów oraz członków w 170 krajach świata. W ostatnich latach liczba studentów ACCA rosła średnio o 20% rocznie. W tej chwili w Polsce ok. 1300 osób przygotowuje się do egzaminów.