Z czego finansujemy swoje marzenia

Z danych zebranych przez Acxiom Polska w 2004 roku wynika, że najczęściej wybieranym sposobem finansowania był kredyt ratalny. Ponad 15% gospodarstw domowych, które odpowiedziały na ankietę Acxiom, skorzystało z tej formy finansowania. Niewiele mniej (14%) zaciągnęło pożyczki gotówkowe, natomiast posiadanie kredytów mieszkaniowych i samochodowych zadeklarowało po 3% gospodarstw. Prawie 18% polskich rodzin korzysta także z kart kredytowych, chociaż liczba ich użytkowników jest dwukrotnie niższa niż kart płatniczych.

26% respondentów wyraziło zainteresowanie pożyczkami gotówkowymi, które w głównej mierze chcieliby przeznaczyć na wymianę sprzętu RTV/AGD (57% odpowiedzi), bieżące rachunki (38% wskazań) oraz specjalne wydarzenia – święta i uroczystości rodzinne (20%).

41% konsumentów nie zamierza korzystać z pożyczek gotówkowych z tego względu, iż z reguły nie pożyczają pieniędzy (48%), mają już debet w banku (33%) lub korzystają z pomocy rodziny lub znajomych (24%).

Profil pożyczko i kredytobiorców jest w dużej mierze pochodną wymagań stawianych im przez instytucje finansowe. Naturalnym ograniczeniem jest tzw. zdolność kredytowa i wiek, którą można zaobserwować na przykładzie pozycji zawodowej. I tak na przykład emeryci/renciści korzystają głównie z pożyczek gotówkowych i kredytów ratalnych – dwukrotnie rzadziej posiadają kredyt samochodowy czy mieszkaniowy, co jest domeną pracowników biurowych i kadry menedżerskiej.

Posiadacze kredytów mieszkaniowych i samochodowych to osoby o lepszej sytuacji materialnej – znacznie więcej wskazań we wszystkich przedziałach dochodu powyżej 1800 zł. Kredytobiorcy przeznaczają też większe kwoty na tygodniowe zakupy, które zwykle robią w hiper i supermarketach. Znacznie częściej spędzają urlop za granicą – tylko 12% pożyczkobiorców wybiera inne niż Polska miejsce na swoje wakacje, podczas gdy odsetek wśród korzystających z kredytów mieszkaniowych (28%) i samochodowych (35%) jest znacznie wyższy.