Z ubezpieczenia na życie z UFK można wycofać się w ciągu 90 dni

Aż 90 dni na odstąpienie od umowy będzie mieć osoba, która za pośrednictwem Idea Banku zawrze umowę indywidulanego ubezpieczenia na życie ze składką regularną w Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń. Idea Bank rozszerza program Idea Wolności na produkty oszczędnościowe.


Idea Wolności to program, w ramach którego Idea Bank daje klientom możliwość korzystania ze swoich produktów przez kilka miesięcy bez żadnych kosztów. Do tej pory w ramach Idei Wolności bank zezwolił klientom na korzystanie przez trzy miesiące bez żadnych kosztów z kredytu obrotowego i kredytu w rachunku oraz przez sześć miesięcy z karty kredytowej. Klienci uczestniczący w programie Idea Wolności nie ponoszą kosztów odsetek, prowizji ani opłaty za przedterminową spłatę zadłużenia w podanych okresach. Czas „wolności” można przeznaczyć na sprawdzenie jakości obsługi w Idea Banku oraz zweryfikowanie, czy kredyt jest faktycznie potrzebny.

Program Idea Wolności adresowany jest do przedsiębiorców, ale bank, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, chce rozszerzyć go również na produkty służące do gromadzenia oszczędności. W ich przypadku oferta kierowana do przedsiębiorcy może dotyczyć celów związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (np. lokaty firmowe), jak też celów prywatnych. Ten drugi cel jest realizowany w przypadku produktów regularnego oszczędzania mających formę indywidulanego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Zgodnie z prawem, osoba fizyczna zawierająca taką umowę ma 30 dni na odstąpienie od niej, co nie zwalnia jednak ubezpieczającego z konieczności zapłaty składki za ten okres, w którym była świadczona ochrona ubezpieczeniowa.

Rzecznik ubezpieczonych:

Odstąpienie od umowy jest możliwe w początkowym okresie jej trwania tzn. po zawarciu umowy ubezpieczenia. Zgodnie z reguła wyrażoną w art. 812 § 4 k.c. ubezpieczający ma prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia, w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą w terminie 7 dni, od dnia zawarcia umowy. Przepisy prawa zakładają więc, że w ciągu tego miesiąca klient ma prawo się rozmyślić. Warunkiem przy odstąpieniu od umowy jest posiadanie polisy na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Zanim jednak zrezygnujecie Państwo z ubezpieczenia na życie poprzez odstąpienie od umowy, trzeba mieć świadomość, że zakład ubezpieczeń przez ten krótki czas udzielał ochrony ubezpieczeniowej. Za ten okres, ubezpieczycielowi należy się składka. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia na życie dotyczy umów każdego rodzaju (ochronnych, oszczędnościowych i mieszanych) i we wszelkich przypadkach jest możliwe.


Idea Bank, działając jako agent ubezpieczeniowy firmy Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń, wprowadzi do swojej oferty produkty regularnego oszczędzania mające formę indywidulanego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, w których ubezpieczający ma aż 90 dni na odstąpienie od umowy. Oferta obejmie cztery różne programy regularnego oszczędzania. Ogólne Warunki Ubezpieczenia dostępne będą w oddziałach Idea Banku. – Wierzymy, że mając prawie trzy miesiące na odstąpienie od umowy, osoby decydujące się na regularne oszczędzanie, na przykład na emeryturę, będą z pełną świadomością podejmowały decyzję, która skutkuje koniecznością zapłaty składki przez wiele lat. 90 dni to bardzo długi czas, pozwalający na bardzo dokładne zapoznanie się z warunkami umowy – ocenia Michał Knitter, dyrektor Departamentu Produktów w Idea Banku.

Według badania przeprowadzonego przez Idea Bank, niemal każdy przedsiębiorca dokonując w swoim życiu zakupu produktów finansowych czy to o charakterze firmowym, czy indywidulanym, podjął decyzję, której później żałował. Problem nie dotyczy zaledwie 8% przebadanych osób. Niezadowolenie użytkownika produktu jest najczęściej pochodną rozczarowania poziomem obsługi klienta, a także podjęciem decyzji bez sprawdzenia oferty w konkurencyjnych instytucjach. Na każdą z tych przyczyn swojego niezadowolenia wskazało po 27% respondentów. Niemal co piąty badany przyznaje się do zakupu produktu, który w chwili podejmowania decyzji, albo w niedalekiej przyszłości, okazał się w zasadzie niepotrzebny.