Za biometryczną kratą

Banki niechętnie mówią o tym, jakiego rodzaju zabezpieczenia biometryczne wybrały. Większość z nich zapewnia, że wprowadziła biometrię na poziomie skarbców. Bank BPH jeszcze biometrii nie stosuje, a Raiffeisen używa zabezpieczeń biometrycznych na wielu poziomach – nie tylko przy skarbcu. Zasłaniając się bezpieczeństwem, nie informuje jednak, jak zaawansowany jest w ich wprowadzaniu.

Producenci sprzętu biometrycznego nie mogą, ze względu na tajemnicę handlową, wymieniać nazw banków, z którymi współpracują, ani informować, jakiego rodzaju zabezpieczenia są w bankach stosowane. Deklarują jednak, że najpopularniejszymi i – jak na razie – najskuteczniejszymi metodami zabezpieczania pomieszczeń bankowych przed nieautoryzowanym dostępem są kamery rejestrujące kształt tęczówki oka – podaje „Gazeta Bankowa”.

To prawda, że ze wszystkich dostępnych na polskim rynku czujników biometrycznych kamery są najdroższe. Ale także najlepsze i najbardziej skuteczne – opowiada Bogusław Sosiński, specjalista ds. biometrii krakowskiego importera zabezpieczeń biometrycznych, spółki AutoID.

Tęczówka każdego człowieka jest niepowtarzalna i, jak na razie, nie można jej w żaden sposób podrobić – wyjaśnia. Skarbnik czy prezes banku mają więc stuprocentową pewność, że poza nimi w skarbcu nie pojawi się nikt inny. Wyklucza to nie tylko i tak mało prawdopodobną możliwość napadu na bank z zewnątrz, ale także ewentualne próby sforsowania skarbca przez pracowników banku.

Jedynym zmartwieniem zarządu banku może być wtedy możliwość ominięcia zabezpieczeń na poziomie systemu operacyjnego obsługującego czujniki. Jest to jednak zagrożenie pojawiające się przy wszystkich rodzajach zabezpieczeń elektronicznych.

Sosiński zapewnia, że najpóźniej do końca przyszłego roku zabezpieczenia biometryczne – na poziomie skarbców i dostępu do danych klientów – będą w każdym banku. Wymusi to na polskich placówkach finansowych rozwój technologiczny oraz wprowadzanie nowych standardów w Unii Europejskiej i USA. Nad wymuszeniem zmian prawnych w przepisach dotyczących biometrii pracuje obecnie specjalna komisja przy Parlamencie Europejskim.