Za drogie znaczki

Obniżki cen chcieliby emeryci i renciści (55%). Osoby po 60-tce (54%) oraz mieszkańcy Wielkopolski (56%) i Dolnego Śląska (56%) znacznie częściej niż pozostali podkreślają, że znaczki są za drogie.

43% jest zdania, że ceny znaczków są na odpowiednim poziomie. Taką opinię wyraziło 42% kobiet i 45% mężczyzn. Aż 10% wśród badanych nie miało zdania. To może być wynikiem braku świadomości wśród społeczeństwa, ile naprawdę wart jest nasz list.

Od 1 stycznia 2006 r. nastąpiła częściowa liberalizacja rynku usług pocztowych. Poza obszarem zastrzeżonym dla Poczty Polskiej znalazły się przesyłki ważące od 50 do 350 g. Jednak większość przesyłek to listy do 50 g, na które Poczta Polska do 2009 r. nadal będzie miała monopol. Obecnie – w wypadku przesyłek do 50 g – cena minimalna, której muszą żądać inni operatorzy jest 2,5 razy wyższa, (a nie jak wcześniej 3 razy wyższa) od ceny Poczty Polskiej za list priorytetowy w najniższej kategorii wagowej.

W związku z powyższym klienci mogą na razie nie liczyć na obniżkę cen, co mogłoby być wynikiem np.: pojawienia się konkurenta Poczty Polskiej.