Teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowuje projekt ustawy, która ureguluje sposób wydawania nowych dokumentów oraz ich zawartość. Prace nad nią chce zakończyć w połowie przyszłego roku. Nowe dowody otrzymają w pierwszej kolejności osoby, które ukończyły 18 lat, lub utraciły dowód albo został on zniszczony. Następni będą posiadacze, dokumentów tracących już swoją ważność.
Natomiast w Sejmie znajduje się już kilka projektów ustaw regulujących problematykę dowodów osobistych. Jest rządowy projekt o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Ma on ustalić zasady unieważniania dowodów osobistych, których brakowało w dotychczasowych przepisach. Są też dwa projekty poselskie PO i SLD. Prace nad przepisami o dowodach osobistych posłowie będą prowadzili w przyszłym roku.
Plastikowa karta z chipem
Nowe dowody osobiste będą wyglądały podobnie jak obecne. Nie będą jednak zawierały szerszych danych, np. zabraknie w nich adresu właściciela. Ma to być plastikowa karta, prawdopodobnie o identycznych rozmiarach, jak dziś. Zostanie wyposażona dodatkowo w mikroprocesor, czego nie ma obecny dowód osobisty. Chip zawierać ma te same dane, co część wizualna dowodu oraz podpis elektroniczny urzędowy właściciela dowodu. Dane w nim zawarte będą mogły być w miarę potrzeby korygowane. Urzędnik i właściciel dokumentu uzyskają do nich dostęp przez internet.
Zdaniem Witolda Drożdża, podsekretarza stanu w MSWiA, podpis będzie mógł być wykorzystywany później w kontaktach obywatela z administracją, np. przy wypełnianiu formularzy. W przyszłości coraz więcej komputerów ma być wyposażanych w czytniki tego rodzaju kart. Tak więc w przyszłości, logując się na stronie urzędu w ramach systemu e-Pułap za pomocą podpisu elektronicznego zawartego w mikroprocesorze w dowodzie osobistym, będzie można potwierdzić swoją tożsamość.
Jakie zmiany wprowadzi ustawa o ewidencji ludności w 2009 r.? Jakie dane biometryczne będą zawierały nowe dowody osobiste ? Czy wydanie nowego dowodu będzie darmowe ? Co to jest tzw. krewkarta ?
Więcej: Gazeta Prawna 24.12.2008 (251) – str.8
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz