Zagraniczne fundusze inwestycyjne w Fortis Banku Polska

Początkowo oferta Banku obejmie 12 subfunduszy Fortis L, przy czym stopniowo będzie ona poszerzana o kolejne. Debiutujące na polskim rynku subfundusze Fortis L dobrane zostały pod względem zróżnicowania poziomu ryzyka i stopy zwrotu do profilu inwestora. I tak klient oczekujący wysokich stóp zwrotu, a tym samym decydujący się również na wyższe ryzyko, będzie mógł wybrać subfundusz Dynamiczny, natomiast ten oczekujący stabilności i zminimalizowanego ryzyka – subfundusz Klasyczny, w którym jednak oczekiwany zwrot z inwestycji jest również niższy.

Fundusz Fortis L jest utworzonym w Luksemburgu inwestycyjnym funduszem parasolowym, co oznacza, że składa się on z wielu (w tej chwili z ponad 100) subfunduszy o zróżnicowanych strategiach. Stwarza to dla inwestorów właściwie nieograniczone możliwości wyboru strategii w zakresie stopnia ryzyka, stóp zwrotu czy długości inwestycji, co pozwala dopasować taki produkt do indywidualnych potrzeb klienta.

Fortis L jest produktem inwestycyjno-oszczędnościowym o charakterze funduszu otwartego. Określenie „fundusz otwarty” oznacza, iż tytuły uczestnictwa w wybranych subfunduszach Fortis L dystrybuowane będą przez Bank w trybie ciągłym. Klient nabywać będzie udziały wg. wyceny (Net Asset Value) z dnia następnego wpłacając kwotę inwestycji wraz z opłatami manipulacyjnymi. Inwestycja jest bezterminowa a inwestor będzie mógł w dowolnym momencie sprzedać posiadane tytuły uczestnictwa lub dokonać ich konwersji na inny fundusz. Dochód inwestora będzie generowany z dwóch źródeł: z kapitalizacji czyli przyrostu wartości tytułu uczestnictwa oraz z wypłacanej przez fundusz dywidendy. Warto pamiętać, iż z uwagi na fakt zarejestrowania funduszu Fortis L w Luksemburgu zysk wypłacany inwestorom w formie dywidendy zwolniony jest z podatku.

Fortis Bank Polska planuje stopniowo poszerzać swoją ofertę subfunduszy dostępnych w ramach Fortis L oferując tym samym różnorodne strategie inwestowania. Będzie to np. subfundusz inwestujący w rynek nieruchomości czy fundusze skoncentrowane na konkretnych rynkach, np. azjatyckim.

Na polskim rynku obok Fortis Banku Polska zezwolenie KPWiG na sprzedaż tytułów uczestnictwa w funduszu zagranicznym uzyskały także Raiffeisen Pank Polska, Citibank Handlowy i Nordea Bank Polska.