Zakupy z gotówką do ręki także w BZWBK

Cashback to usługa umożliwiająca wypłatę gotówki podczas dokonywania płatności kartami płatniczymi. Korzystanie z niej jest bardzo proste: wystarczy podczas płacenia kartą poinformować sprzedawcę o zamiarze wypłacenia gotówki i podać kwotę. Następnie tradycyjnie potwierdzić całą transakcję PIN-em lub podpisem i odebrać gotówkę. Na wydruku z terminala potwierdzającym transakcję będą widoczne oddzielnie: kwota zakupów oraz kwota wypłaconej gotówki. W ramach usługi cashback można wypłacić maksymalnie 200 zł i to niezależnie od wartości kupowanych towarów czy usług. W ciągu jednego dnia kupujący może zrealizować kilka wypłat gotówki typu cashback, oczywiście o ile pozwala mu na to stan konta lub limit karty.

W BZWBK z usługi mogą korzystać od teraz posiadacze najpopularniejszych rodzajów kart płatniczych, w tym Visa Elektron, MasterCard oraz Maestro. Łącznie 1,3 mln kart.

Ideą wprowadzenia usługi jest zapewnienie posiadaczom kart płatniczych dostępu do gotówki w mniejszych miejscowościach, w których działa niewiele bankomatów. Drugim zadaniem usługi jest ułatwienie dostępu do pieniędzy aktywnym użytkowników kart, którzy w niektórych sytuacjach zmuszeni są jednak do posługiwania się gotówką np. w kiosku z gazetami, czy w niewielkim, osiedlowym sklepie. Wszystkie punkty oferujące cashback są oznaczone specjalnymi logotypami Visa cashback lub MasterCard/Maestro cashback.

Obecnie usługa dostępna jest już w ponad 10 tysiącach punktów w całej Polsce. Wśród nich znajdują się m.in. sieć stacji benzynowych BP, EMPIK oraz supermarkety Real.

„Można powiedzieć że wdrażając usługę cashback udostępniliśmy klientom ponad 10 tys. quasi-bankomatów. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza tam gdzie sieć tradycyjnych bankomatów jest ograniczona. – mówi Martyna Szczepaniak, menedżer produktów Direct Banking BZWBK.

Banki oferujące cashback w Polsce pobierają za korzystanie z usługi prowizje wysokości od 0 do 1,5 zł. W BZWBK przez najbliższy rok (począwszy od 10 września 2008 r.) usługa jest bezpłatna. Późniejsze opłaty za korzystanie z usługi uzależnione będą od rodzaju karty, jaką dokonywana będzie transakcja.