Zalety połączenia usług faktoringu i ubezpieczenia kredytu kupieckiego

Opóźnienia ze strony kontrahentów powodują utrudnienia w bieżącej działalności, a także zwiększają ryzyko utraty płynności finansowej. Coraz więcej podmiotów gospodarczych poszukuje skutecznych metod zewnętrznego finansowania i przeniesienia ryzyka handlowego na inne jednostki. Usługa faktoringu umożliwia szybkie pozyskanie środków pieniężnych, a ubezpieczenie kredytu kupieckiego pozwala na ustabilizowanie płynności finansowej firmy. Są to usługi komplementarne, które gwarantują optymalizację zarządzania wierzytelnościami i ryzykiem w przedsiębiorstwie.

Zdecydowaną większość zawieranych umów faktoringowych stanowią umowy z regresem, czyli takie, które nie wiążą się z przejęciem ryzyka handlowego przez faktora. W przypadku niewypłacalności odbiorcy, faktorant zobowiązany jest do zwrotu wypłaconych przez faktora zaliczek na poczet nabytych faktur. Całkowite przeniesienie ryzyka umożliwia natomiast, znacznie droższa, usługa faktoringu pełnego. W takim przypadku możliwe jest pozyskanie finansowania transakcji przez faktora z najpewniejszymi kontrahentami. Decyzja o przyznaniu finansowania przez faktora wiąże się z analizą sytuacji odbiorcy, często w porozumieniu z ubezpieczycielem zabezpieczającym wykupione przez niego wierzytelności. Klient zostaje obciążony dodatkowymi kosztami związanymi z przejęciem ryzyka przez faktora. Optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest wykupienie polisy zanim zdecyduje się on na finansowanie za pomocą faktoringu.

Ubezpieczyciele kredytu kupieckiego dążą do obsługi całego portfela kontrahentów klienta, dzięki czemu zabezpieczone są także transakcje, które nie są przedmiotem faktoringu. Polisa jest dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa, funkcjonuje na konkurencyjnych warunkach finansowych i na podstawie cesji stanowi doskonałe zabezpieczenie wierzytelności nabywanych przez faktora. Dzięki temu, decydując się na ubezpieczenie kredytu kupieckiego, przedsiębiorca może liczyć na korzystniejsze warunki umowy factoringowej.

Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla firm dynamicznie rozwijających się i poszukujących metod finansowania bieżącej działalności – ze względu na łatwiejszy dostęp do środków uzyskanych z faktoringu, a także eliminację lub znaczne ograniczenie ryzyka handlowego.