Zapowiada się gwałtowny rozwój bankowości internetowej

Raport przedstawiony przez cahoot pokazuje, że obraz bankowości elektronicznej wyraźnie zmienił się w ciągu ostatnich pięciu lat. Wzrosła liczba kobiet korzystających z tego typu usług, a także pojawiła się rosnąca grupa osób starszych, aktywnie korzystających z zasobów Internetu.

Z raportu wynika, że dzisiejszy przeciętny użytkownik Internetu pochodzi z przedmieścia, jest rodzicem i mieści się w grupie wiekowej pomiędzy 35 a 44 rokiem życia.

Również dla ludzi zbliżających się do wieku emerytalnego Internet stał się ważnym narzędziem. 60% przedstawicieli grupy wiekowej 55-64 lat regularnie korzysta z zasobów sieci. Podczas gdy ciągle wielu ludzi preferuje odwiedzić oddział banku, połowa użytkowników Internetu w wieku 55-64 lata wybiera możliwość przeprowadzenia transakcji z domu, przy użyciu komputera. Ten segment klientów rośnie do 68% pośród użytkowników w wieku 30-55 lat.

W ciągu ostatnich pięciu lat zatarła się również granica między kobietami a mężczyznami w kwestii korzystania z bankowości elektronicznej i dzisiaj udział obu płci jest praktycznie równy. Kiedy jednak chodzi o zarządzanie inwestycjami, jedynie 12% kobiet decyduje się na użycie narzędzi internetowych, co w porównaniu z 21% mężczyzn daje sporą różnicę.

Pięć lat temu, kiedy cahoot dopiero pojawił się na rynku, z Internetu korzystali przede wszystkim mężczyźni w wieku około 25-40 lat. W relatywnie krótkim czasie, bankowość elektroniczna stała się preferowaną metodą dokonywania transakcji wśród ogółu klientów banków, niezależnie od płci, wieku, socjalno-ekonomicznego pochodzenia lub miejsca zamieszkania.

W ciągu kolejnych pięciu lat cahoot przewiduje:
• 20% dorosłych będzie miała dostęp do Internetu bez użycia PC. Poprzez telefony komórkowe lub bezprzewodowe urządzenia do komunikacji.
• Znikną różnice pomiędzy różnymi grupami w kwestii możliwości dostępu do Internetu.
• Coraz więcej starszych ludzi w wieku do 65 lat będzie korzystać z Internetu.
• 38% dorosłych będzie korzystać z bankowości elektronicznej do 2010 roku (dla porównania w 1999 roku było to 4%).

Według przedstawicieli banku istnieje silna zależność między użyciem Internetu, a bankowością elektroniczną, ponieważ im dłużej osoba przyzwyczaja się do korzystania z Internetu, tym bardziej prawdopodobne, że doceni możliwość zasobami finansowymi z domu. W ciągu najbliższych pięciu lat pytanie „Czy korzystasz z bankowości elektronicznej?” przemieni się w „Jak korzystasz z bankowości elektronicznej?”.