Profesja pośrednika w obrocie nieruchomościami może być ciekawym sposobem rozwoju kariery zawodowej. Oto kilka faktów na temat zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Jak zostać pośrednikiem?
W ostatnim czasie gorącym tematem jest pomysł deregulacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Los licencji nie jest jeszcze do końca przesądzony, więc póki co, aby zostać pośrednikiem należy posiadać odpowiednie wykształcenie i praktykę.
Licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami posiada ponad 18 tysięcy osób. Zdobycie uprawnień nie jest obecnie zbyt trudne, ale łącznie z czasem poświęconym na studia podyplomowe zabiera kilkanaście miesięcy. Nie ma natomiast egzaminów, które powodowały, że zdobyciem licencji mogli pochwalić się najbardziej wytrwali i najlepiej przygotowani kandydaci. Nie oznacza to jednak, że pośrednikiem może zostać każdy.
Kandydat na pośrednika musi posiadać wyższe wykształcenie oraz zdolność do czynności prawnych. Warunkiem wykluczającym jest karalność za wymienione w ustawie przestępstwa (m.in. przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, przestępstwa gospodarcze). Kandydat musi ukończyć także studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz odbyć praktyki zawodowe potwierdzone wpisami w dzienniczku praktyk. Następnie złożona dokumentacja jest poddawana postępowaniu kwalifikacyjnemu przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną powołaną przy Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Po pomyślnym wyniku postępowania nowemu pośrednikowi zostaje nadany numer licencji zawodowej. Rejestr pośredników dostępny jest tutaj.
Idealny agent, czyli kto?
Poza merytorycznym przygotowaniem zdobytym w czasie studiów i praktyk ważne są także cechy osobowości – z jednej strony kreatywność oraz sumienność, a z drugiej nastawienie na osiągnięcia, wysoka postawa rywalizacyjna, inicjatywa i samodzielność. Wyżej wymienione wymagania stawiane kandydatom na pośredników wynikają ze specyfiki pracy, która opiera się w dużym stopniu na samodzielnie realizowanych czynnościach, w elastycznych godzinach pracy, przy wynagrodzeniu prowizyjnym. To z kolei warunkuje oczekiwaną wobec kandydatów własną inicjatywę – niezbędną, aby dobrze radzić sobie na konkurencyjnym rynku obrotu nieruchomościami.
Najlepsi pośrednicy z jednej strony podporządkowują się regułom panującym w firmie i stosują przyjęte procedury postępowania, z drugiej – potrafią pracować samodzielnie. Oba te wymagania łączy jeszcze inna niezbędna w tym zawodzie cecha charakteru – samodyscyplina oraz umiejętność przygotowania pracy nie tylko na poziomie koncepcyjnym, ale i organizacyjnym – od pomysłu do realizacji. Efektywnymi pośrednikami są często też indywidualiści, mający wiele zainteresowań. Ich atutem jest bowiem możliwość nawiązania kontaktu w rozmowie, zwrócenia uwagi na siebie i na sprzedawaną nieruchomość.
Tak jak w innych profesjach, bardzo istotna jest motywacja do pracy i dobra komunikacja z klientami. Nieruchomości są towarem jak każdy inny, lecz specyfika tego produktu powoduje, że pośrednik musi reprezentować najwyższy stopień przygotowania handlowego.
Źródło: Metrohouse & Partnerzy SA