Zawyżone klasy biurowców

Jak podaje „Rzeczpospolita” w centrum stolicy za metr kwadratowy wysokiej klasy biurowca trzeba zapłacić 24 euro, zaś poza centrum cena jest znacznie niższą i plasuje się w okolicach 15 euro za mkw. miesięcznie. 

„Zdaniem specjalistów właściwie w każdym budynku, który w założeniu miał spełniać wymogi klasy A, można się dopatrzyć uchybień. W takich przypadkach dużo zależy od zarządcy budynku – jeśli sprawnie i szybko naprawia wszelkie zgłaszane usterki, to najemcy są w stanie przymykać oczy na pewne niuanse” – informuje „Rzeczpospolita”.

Dobre biura powinny być wyposażone w nowoczesne systemy grzewcze i klimatyzacyjne wraz z kontrolą wilgotności powietrza. Bardzo ważne jest, aby budynek miał odpowiednią liczbę szybkobieżnych wind.(…) W podziemnych poziomach powinny być parkingi Podwieszane sufity, podnoszone podłogi, elastyczność w aranżowaniu wnętrz, a także dobre oświetlenie wraz z dostępnością do naturalnego światła, to tylko niektóre inne cechy biurowców o wysokim standardzie” – pisze „Rzeczpospolita”.

„Współczesny budynek biurowy musi posiadać także szereg nowoczesnych systemów, tj. BMS (Building Management System) – system zarządzania budynkiem (monitoring i kontrola dostępu), nowoczesną kontrolę systemów budynku oraz centralnie kontrolowany system przeciwpożarowy. Dodatkowo dysponować ma okablowaniem strukturalnym wysokiej kategorii, kompatybilnym z wieloźródłowym zasilaniem z automatycznym przełączeniem” – czytamy w „Rzeczpospolitej”

Kryzys zagościł również na rynku powierzchni biurowych. W tym roku odnotowano znaczny spadek wszystkich transakcji najmu. Jednak w II kwartale odnotowano poprawę sytuacji rynkowej. W wyniku prowadzonej przez banki restrykcyjnej polityki kredytowej, niewielu deweloperów decyduje się na rozpoczęcie tak drogiej inwestycji jaką jest budowa biurowca najwyższej klasy. Jedną z firm, która pomimo złej kondycji gospodarki decyduję się na realizację takiego drogiego projektu jest Ghelamco. Na jesieni 2009 roku ma rozpocząć się budowa biurowca, w którego wysokość osiągnie 220 m. oraz nad powierzchnią ziemi będzie znajdowało się 50 kondygnacji.

Więcej w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, w artykule Beaty Kalinowskiej „Deweloperzy często zawyżają klasę biurowców”.
K.H.

Źródło: Rzeczpospolita