Zdjęcia „ojca polskiej fotografii” na znaczkach pocztowych

Dom Stanisława Staszica na Kanonii w Warszawie, ulicę Poselską 16 w Krakowie, czy kaplicę św.  Kazimierza w katedrze w Wilnie – to wszystko można zobaczyć na znaczkach pocztowych z serii „Historia  polskiej fotografii”.

Poczta  Polska uhonorowała prace Jana Bułhaka uważanego za „ojca polskiej  fotografii artystycznej”. To już kolejna emisja znaczków poświęcona historii fotografii i fotografii w ogóle. Wcześniejsza przybliżała  postać  pierwszego  autora polskich fotoreportaży, fotografa stale  współpracującego z prasą ilustrowaną – Karola Beyera. Na znaczkach firmy znalazły się również m.in. prace Tomasza Gudzowatego.

Znaczki przedstawiające fotografie Jana Bułhaka zaprojektował artysta plastyk Jacek Konarzewski: – Przy  wyborze zdjęć do serii „Historia polskiej fotografii”, z bardzo bogatego zbioru Muzeum Narodowego w Warszawie, kierowaliśmy się przede wszystkim różnym ich klimatem. Bo zdjęcia te choć tematycznie podobne wyrażają zgoła odmienny nastrój, który Bułhak osiągnął poprzez  szczególną  umiejętność  widzenia i uchwycania światła – powiedział J. Konarzewski.

Bułhak to twórca, który nie tylko robił zdjęcia, ale aktywizował i scalał środowisko fotograficzne; stworzył  Fotoklub Wileński, później  Polski, wspólnie z m.in. Leonardem Sempolińskim założył Związek Polskich Artystów Fotografików; pisał książki i artykuły o fotografii i o technikach robienia zdjęć. Zajmował się również teorią i estetyką fotografii.

Nowa seria Poczty wchodzi do obiegu 31 marca br. Jest realizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Znaczki o wartości 1,95 zł każdy wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym w formacie 31,25 x 43 mm, w nakładzie 500.000 sztuk każdego. Towarzyszyć im będą dwa rodzaje kopert i datownik Pierwszego Dnia Obiegu FDC przedstawiające zarys twarzy  ojca  polskiej  fotografii. Datownik stosowany będzie w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Źródło: Poczta Polska