Zgubiłeś dokument tożsamości? Nie czekaj z jego zastrzeżeniem

Gubiąc portfel, zazwyczaj pierwsze co przychodzi nam na myśl to zastrzeżenie kart płatniczych, które w nim były. Nie możemy jednak zapominać o zabezpieczeniu zgubionych dokumentów z naszymi danymi osobowymi.

Zabezpieczenie plastikowego pieniądza

Karty możemy zastrzec zarówno w oddziale banku jak i za pośrednictwem infolinii. Plastikowy pieniądz w prosty sposób może zostać użyty przez osoby nieupoważnione – jeśli posiadaliśmy w portfelu karteczkę z zapisanym numerem PIN, sprawa dla złodzieja jest banalna. Jeśli aktualny posiadacz karty nie zna jednak kilku cyfr potrzebnych do wypłaty pieniędzy z bankomatu, może zapłacić kartą w miejscu, gdzie do zaakceptowania transakcji potrzebny jest podpis. Podrobienie podpisu raczej nie należy do skomplikowanych czynności, a sprzedawcy niestety często zapominają o dokładnym sprawdzeniu zgodności podpisu złożonego na karcie z tym na potwierdzeniu transakcji.

Zastrzeżenie kart to jednak nie wszystko – nie zapominajmy o dowodzie osobistym. Co jakiś czas media donoszą o sytuacjach, w których pracownik banku wypłacił pieniądze osobie, która podszywała się pod kogoś innego. Wypłata pieniędzy z rachunku to jedno, ale zdarzają się także sytuacje, w których złodziej na nasze konto zaciągnie kredyt bądź uruchomi limit w rachunku, z którego następnie wypłaci wszystkie dostępne środki. Gdybyśmy wcześniej zastrzegli dokument, osoba chcąca użyć go w banku nie byłaby w stanie nic zrobić, ponieważ kasjer widziałby w systemie, że dowód jest zastrzeżony i zatrzymałaby dokument w instytucji.

Gdzie zastrzec dowód?

Zgłoszenie utraconego dowodu osobistego do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych dla naszego dobra powinno odbyć się jak najszybciej. Gdzie w takim razie się udać? Do najbliższego banku. Nawet jeśli nie jest to bank, z którego usług korzystamy, lub gdy w ogóle nie posiadamy rachunku w banku, większość instytucji bankowych daje możliwość zastrzeżenia dokumentu, dzięki czemu złodziej nie będzie mógł go wykorzystać zarówno w bankach, jak i w hotelach czy na poczcie.

Więcej przydatnych informacji dotyczących zastrzeżenia dokumentów – dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu, znajdziemy za stronie www.cpb.dokumentyzastrzezone.pl.

Zobacz także:

Źródło: PR News