„Zielony Oddział” Deutsche Bank PBC

„Zielony Oddział” (tzw. Green Branch) Deutsche Bank PBC, znajdujący się przy al. Jana Pawła II 19 w Warszawie, otrzymał pierwszy w Polsce prestiżowy Certyfikat LEED Gold,  który przyznawany jest budynkom spełniającym najwyższe wymagania w zakresie rozwiązań ekologicznych.

Green Branch Deutsche Bank PBC jest pierwszą lokalizacją i jednocześnie placówką bankową w Polsce, która uzyskała złoty certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), wydawany przez amerykańską organizację the U.S. Green Building Council. Certyfikat został przyznany w kategorii powierzchnie komercyjne (Commercial Interiors).

Certyfikat LEED potwierdza zastosowanie zarówno w procesie budowy, jak i w bieżącym funkcjonowaniu tzw. zielonych rozwiązań, czyli sposobów na obniżenie m.in. zużycia energii podczas prowadzenia prac budowlanych, minimalizację odpadów, wtórne wykorzystanie surowców czy wykorzystanie technologii gwarantującej niższą emisję CO2.

„Zielony Oddział” przy ul. Jana Pawła II 19 w Warszawie nie jest jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem firmy Deutsche Bank w Polsce. W wielu placówkach banku od dłuższego czasu funkcjonują już niektóre rozwiązania proekologiczne, takie jak bardziej oszczędne systemy oświetleniowe, obniżanie poziomu zużycia energii generowanego przez sprzęt elektroniczny czy specjalne pojemniki do segregacji.

– Poprzez projekt „Green Branch” chcemy promować idee zielonych budynków w Polsce – mówi dyrektor Agnieszka Karwacka, odpowiedzialna za zarządzanie nieruchomościami Grupy DB w Polsce – Pokazaliśmy, ze mimo długiego (12 m-cy) i trudnego procesu certyfikacji możliwe jest spełnienie wysokich wymagań stawianych przez the U.S. Green Building Council i tym samym zminimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowisko. Wierzymy, że inne firmy, w tym banki, pójdą naszym śladem i również odważą się zaimplementować proekologiczne rozwiązania w swoich biurach. Deutsche Bank w Polsce będzie kontynuować starania o uzyskanie „zielonych” certyfikatów dla innych placówek banku.

W Polsce poza złotym certyfikatem LEED w kategorii Commercial Interiors dla Green Branch został przyznany również Srebrny Certyfikat w kategorii New Construction dla budynku produkcyjno-biurowego w Rzeszowie. Deutsche Bank jest zatem drugim w Polsce podmiotem który w ogóle otrzymał Certyfikat LEED, natomiast pierwszym, który uzyskał złoto w cztero stopniowej skali: Standard, Silver, Gold, Platinum. W Polsce zarejestrowanych jest kilkanaście innych projektów oczekujących na certyfikację.

Uzyskanie Certyfikatu możliwe było dzięki współpracy banku z firmą ARUP. Więcej informacji na temat certyfikacji LEED można uzyskać na stronie www.usgbc.org.


Green Branch – ekologiczny oddział banku

W „Zielonym Oddziale” Deutsche Bank PBC zostały zaimplementowane liczne rozwiązania proekologiczne, które przyczyniły się do oszczędności energii elektrycznej o ok. 40% m.in. dzięki:

Przy pracach wykończeniowych wykorzystane zostały wysokiej jakości, wyróżniające się niską emisją substancji lotnych, materiały; farby, kleje czy wykładziny. Mniejsze zanieczyszczenie powietrza udało się uzyskać również dzięki instalacjom klimatyzacyjnym, w których czynnikiem roboczym jest ekologiczny R410A zamiast popularnego R22. Ponadto w całym budynku wprowadzony został zakaz palenia.

W Green Branch możliwe było uzyskanie znacznej oszczędności wody, dzięki:

Ponadto w placówce ograniczono poziom zużywanych surowców m.in. poprzez:


Strategia globalna

Projekt Green Branch związany jest z szeroko zakrojonym, globalnym programem Grupy Deutsche Bank, nakierowanym na ochronę środowiska, a realizowanym pod hasłem „Banking on Green”. „Zielone budynki”, a więc biurowce należące do Deutsche Bank, które znacząco obniżyły zużycie energii i wody, wspierając tym samym środowisko naturalne, funkcjonują już m.in. w Bostonie, Los Angeles, Nowym Yorku, Singapurze, Manili. W 2010 roku ukończony zostanie projekt „Dragon” w Hong Kongu – budynek ten starać się będzie o Złoty Certyfikat LEED. Spośród przedsięwzięć realizowanych w Europie, „zielone biurowce” funkcjonują już w Londynie oraz Berlinie, zaś w sierpniu 2010 roku ma zostać ukończona modernizacja głównej siedziby Deutsche Bank we Frankfurcie (tzw. Green Towers). Sztandarowa inwestycja Banku będzie spełniać wymogi konieczne do zyskania Platynowego, a więc najwyższego Certyfikatu LEED. Tym samym Centrala Deutsche Bank będzie pierwszym wielopiętrowym budynkiem na świecie uhonorowanym najwyższym z certyfikatów LEED.

Polska jest jednym z trzech europejskich krajów, w których Deutsche Bank zaimplementował ideę „zielonych budynków” i równocześnie ubiegał się o certyfikat LEED.
– Ochrona klimatu jest jednym z głównych czynników ekonomicznych, który już dzisiaj ma duży wpływ na przyszłość – mówi Josef Ackermann, Prezes Grupy Deutsche Bank na świecie. – Obecnie potrzeba odpowiednich przepisów prawa i warunków cenowych umożliwiających nam dodatkowo oferowanie firmom różnego rodzaju zachęt służących zwiększaniu tempa innowacji w obszarze technologii chroniących klimat – dodaje.

Dążeniem Grupy Deutsche Bank na świecie jest sukcesywne zmniejszenie łącznej emisji CO2. Bank ma nadzieję zrealizować ten cel poprzez stałą poprawę efektywności energetycznej budynków i infrastruktury technicznej, jak również poprzez wykorzystanie w coraz większym stopniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Źródło: Deutsche Bank PBC