W ostatnim tygodniu wraz z umacnianiem się euro drożało również złoto. Cena szlachetnego kruszcu osiągnęła pułap najwyższy od ponad 3 miesięcy. W czwartek za uncję płacono już nawet 1787,46 USD. W piątek optymizm na chwilę odpłynął a cena szalchetnego metalu spadła w okolice 1777 dolarów za uncję trojańską. Przełamanie trzytygodniowej konsolidacji wydaje się być jednak pewne. Cena kruszcu z pewnością rozpocznie testowanie poziomu z połowy listopada ubiegłego roku.
Ujemna korelacja cen dolara do wartości złota w ostatnich dniach sprawdziła się niemal w stu procentach. Na przełomie ostatnich pięciu sesji amerykańska waluta osłabiła w stosunku do euro o 2,42%, natomiast para USD/PLN zamknęła się w piątek poniżej 3,10 co stanowi prawie czteromiesięczne minimum. Na umocnienie europejskiej waluty wpływ miała stabilizacja sytuacji Grecji. W czwartek parlament uchwalił ustawę o wymianie obligacji, która umożliwi redukcję długu o ponad 100 miliardów euro. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wzrost indeksu niemieckiego instytutu Ifo, obrazującego nastroje wśród przedsiębiorców tego państwa, oddala ten kraj przed techniczną recesją. Umocnienie złotego to efekt pozytywnych danych płynących z naszej gospodarki. GUS opublikował raport na temat sprzedaży detalicznej za miesiąc styczeń, który zaskoczył inwestorów. Wzrost o 14,3% rok do roku to wynik znacząco lepszy od oczekiwanego.
Kontrakty na surowce nadal wzrostowo
Na nowojorskim rynku COMEX kwietniowy kontrakt na złoto osiągnął wartość 1776,4 USD za uncję. Instrument pochodny na żółty metal dał zarobić 2,9%, natomiast kontrakt, którego indeksem bazowym jest platyna 2,1%. Marcowy futures na srebro w ostatnim tygodniu sesyjnym przyniósł zwrot na poziomie 6,4%. Instrumenty o ryzyku symetrycznym na ropę Brent wzrosły w piątek powyżej 125 dolarów. Wyniki potwierdzają, że krótkoterminowa zmienność na rynku dostaw natychmiastowych zostaje odzwierciedlona na rynku derywatów. Zarządzający rynkiem surowców w TD Securities Bart Melek przyznaje, że rosnące napięcie na linii Izrael – Zachód – Iran to nadal silny i fundamentalny argument wzrostu wartości rynku surowców. Groźba nałożenia sankcji na Iran oraz możliwe odcięcie przez Bliski Wschód dostaw ropy dla Europy są tego potwierdzeniem.
Według doniesień agencji Bloomberg wskażnik S&P GSCI 24 głównych surowców wzrósł w czwartek o 0,5%, natomiast indeks UBS Bloomberg CMCI, w którego skład wchodzi 26 surowców, urósł w tym dniu o 0,3%.
Niezwykła okazja dla polskiego fana numizmatyki
Rynek numizmatyczny, w mniejszym stopniu uzależniony od koniunktury na giełdach światowych, od dłuższego czasu przebywa w fazie prosperity. Marzec, według doniesień prasowych, będzie istotnym miesiącem dla pasjonatów numizmatyki. Już 16 i 17 marca w Polsce oglądać będzie można legendarną dwudziestodolarówkę Double Eagle z 1933 roku. Warta ponad 8 milionów USD zagości w warszawskiej Królikarni.
Źródło: Mennica Wrocławska