W dniu dzisiejszym krajowa waluta zaczęła odrabiać straty poniesione na początku tygodnia w stosunku do ważniejszych walut na świecie i korzystając z dobrych danych makroekonomicznych oraz spekulacji na temat powiększenia EFS zyskuje w środę wartości.
Na spekulacjach dotyczących umocnienia Europejskiego Funduszu Stabilności korzysta dzisiaj rodzima oraz wspólna waluta, które zaczęły odrabiać poniesione na początku tygodnia straty. Brytyjski dziennik podaje jakoby Niemcy i Francja znaleźli wspólne porozumienie dotyczące powiększenia EFS docelowo do wartości 2 bln EUR czyli jak wcześnie prognozowali analitycy.
Ta wiadomość wywołała na tyle duży optymizm wśród inwestorów, że informacja dotycząca obniżenia raitingu Hiszpanii z poziomu Aa2 do A1 przez agencję Moody’s oraz cięcie raitingu bankom włoskim przez S&P prawie w ogóle nie wpłynęły na zachowanie się rynku walutowego. Duże nadzieje związane z przyszłością EFS powodują, że euro umacnia się dzisiaj w stosunku do dolara amerykańskiego i para EURUSD o godzinie 15.50 notuje 1.3791, a więc tuż poniżej psychologicznego poziomu 1.38. Na koniec wczorajszej sesji odnotowała poziom 1.3733, a dzisiejsze maksimum wynosi 1.3868 i jego wybicie dałoby szansę na osiągnięcie poniedziałkowego szczytu 1.3913.
Z owych pozytywnych dla strefy euro spekulacji dotyczących przyszłości Europejskiego Funduszu Stabilności korzysta również polski złoty, który zyskuje dzisiaj na wartości w stosunku do najważniejszych walut na świecie. Krajowa waluta umacnia się względem euro i para EURPLN o godzinie 16.00 odnotowuje 4.3382. Na koniec wczorajszego dnia zanotowała 4.3560, a dzisiejsze minimum wynosi 4.3252, którego przebicie dawałoby szansę na wyrównanie poniedziałkowego ekstremum dolnego na poziomie 4.2653.
Polskiego złotego dodatkowo wspierają dzisiaj dobre dane makroekonomiczne, które okazały się lepsze od oczekiwań analityków.
Produkcja przemysłowa we wrześniu wyniosła 7.7% r/r w stosunku do prognozowanych 4.9% r/r, poprzedni wynik to 8.1% r/r. Lepsze od oczekiwań okazały się również wskaźniki dotyczące ceny produkcji sprzedanej przemysłu, która we wrześniu wyniosła 8.1% r/r w stosunku do prognozowanych przez analityków 7.2% r/r. Ta publikacja danych okazała się dodatkowym wsparciem dla krajowej waluty, która zyskuje dzisiaj na wartości również względem franka szwajcarskiego. Para CHF-PLN o godzinie 16.10 osiąga wartość 3.4913 podczas gdy na koniec wczorajszego dnia zanotowała 3.5257. Dzisiejsze minimum kształtuje się na poziomie 3.4730 i jego przebicie dawałoby szansę na osiągnięcie poniedziałkowego dołka 3.4435.
Źródło: Dom Maklerski Noble Securities S.A.