Zmiany w BPH TFI

Możliwość świadczenia usług asset management przez TFI wprowadziła znowelizowana w 2004 r. ustawa o funduszach. Poza BPH TFI licencję na taką działalność mają m.in. Union Investment, Millennium i SEB.

Nowelizacja ustawy otworzyła też drogę do przeprowadzenia „porządków” w grupach kapitałowych, które działają na rynku kapitałowym. Do tej pory praktyką było tworzenie dwóch spółek: TFI, odpowiadającego za kwestie proceduralne związane z działalnością funduszy, i firmy „assetowej”, zajmującej się zarządzaniem funduszami i portfelami klientów indywidualnych. Konsekwencją było istnienie tych samych zarządów w obu podmiotach i dzielenie etatów przez pozostałych pracowników.

Dlaczego BPH zdecydowało się na połączenie IM i TFI? – Chcieliśmy uprościć strukturę organizacyjną i obniżyć koszty – mówi Tomasz Mozer, członek zarządu jednej i drugiej spółki. Jego zdaniem, dzięki tej operacji, łączne wydatki obu firm mogą się zmniejszyć nawet o ponad 10%. Chodzi np. o wprowadzenie wspólnej księgowości i audytu – pisze „Parkiet”.