Ministerstwo Finansów przedstawiło wczoraj projekty rozporządzeń, które zmieniają dotychczas obowiązujące rozporządzenia w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań oraz w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane drogą elektroniczną.
Oba projekty mają na celu uproszczenie składania e-dekla-laracji oraz dostosowanie formularzy do nowych wymogów ustawowych. Stanowią także wykonanie wcześniejszych zobowiązań ministra finansów do wydania rozporządzeń.
Nie jest bowiem nowością fakt wprowadzenia od 1 stycznia 2009 r. nowych rodzajów e-deklaracji. Jednak aby podatnicy mogli przesyłać nowe formularze drogą elektroniczną, konieczne było określenie w projekcie przez ministra finansów struktury logicznej. Co więcej, w przypadku niektórych formularzy konieczne było ich dostosowanie (a zatem również zmiana struktury logicznej) do zmian, które są wprowadzane w ustawach podatkowych.
Chodzi o nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT (VAT-R) wraz z informacją VAT-R/UE oraz dostosowanie do zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych formularzy PIT-36 i PIT-37. Mimo że sam wzór tych zeznań rocznych się nie zmienia, to ze względu na reguły kontroli konieczne było określenie nowych struktur logicznych.
W przypadku struktury logicznej zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3 zmienia się również podstawa prawna. Dotychczas struktura ta była określona w rozporządzeniu w sprawie struktury logicznej, a zostanie określona w nowym rozporządzeniu na podstawie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 z późn. zm.).
Jedyną nową e-deklaracją, którą wprowadzają rozporządzenia, jest zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-39). Warto zwrócić uwagę, że poszczególne formularze mają zastosowanie do różnych okresów rozliczeniowych, w tym także do okresów wcześniejszych niż 1 stycznia 2009 r.
Gazeta Prawna 17.12.2008 (246) – str.5
Łukasz Zalewski