Zwiększa się niebezpieczeństwo

Administratorzy sieci uważają, że z każdym rokiem hakerzy uderzają z coraz większą siłą. Szczególnie dotkliwe jest obecnie ransomware. Według analityków Cybersecurity Ventures jeszcze dwa lata temu takie ataki przeprowadzono średnio co 40 sek. W 2019 roku  prawdopodobnie będą one znacznie częstsze, nawet co 14 sek. Rok temu na Polskę podjęto ponad 6 milionów prób przeprowadzenia cyberataków.

stevanovicigor, YAY Foto

W 2018 roku wykryto kilka słabych punktów w infrastrukturze krytycznej np: w firmach farmaceutycznych, organizacjach rządowych i finansowych  na świecie. Na początku roku głośno zrobiło się za sprawą Olimbic Destroyer czyli cyberugrupowania, którego celem była zimowa Olimpiada w Pjonczangu. Konsekwencją ataku były problemy np.: z bramkami i wyciągami  narciarskimi.  Duże problemy były także z drukowaniem biletów, z Wi-fi.

Jak podają eksperci rynku, próby zaatakowania Polski podejmowane są średnio 700 razy na godzinę. Głównym źródłem zagrożenia są dla nas Stany Zjednoczone, Francja, Rosja i Chiny.

Wśród ceberzagrożeń dominują globalne trendy, w tym: phishing, ransomware czy wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach.

Na świecie odnotowuje się ciągły wzrost ilości przeprowadzanych cyberataków oraz zwiększenie ich skali. Wraz ze wzrostem cyfryzacji nadal będą się pojawić jeszcze groźniejsze cyberzagrożenia. Dlatego nie zależnie od kraju, powinniśmy trzymać się razem, wymieniać swoimi doświadczeniami – mówi Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.

Wiele przedsiębiorstw w minionym roku wolało opłacić haracz niż utracić cenne dane, które mogą być o wiele droższe niż wymagana przez hakerów opłata. Przewiduje się także, że niebezpieczne oprogramowanie może uderzyć w niezałatane luki w urządzeniach IoT, które niestety mają spore problemy z odpowiednim zabezpieczeniem.

Dlatego zalecamy stosowanie oprogramowania antywirusowego, a przede wszystkim rozsądnego korzystania z sieci internetowej. To podstawa bezpieczeństwa naszych danych, które przechowujemy na dyskach twardych. Niestety takie naruszenia danych czy cyberataki nadal będą chlebem powszednim także w kolejnym roku. Hakerzy ciągle tworzą nowe niebezpieczne aplikacje i szukają luk w oprogramowaniu, aby zdobyć informacje w nielegalny sposób. Coraz częściej możemy przeczytać o wyłudzeniu haraczy za odszyfrowanie danych. Musimy więc być czujni. Nie możemy otwierać przypadkowych załączników od niezaufanych osób. Zalecane jest także unikanie nieznanych stron internetowych, które mogą wzbudzać podejrzenia. Przede wszystkim należy także stosować oprogramowanie, które zabezpieczy nasz komputer przed atakami hakerów. Programy Bitdefender oferują pakiety ochrony dostosowane do każdej grupy klientów, od indywidualnych, przez małe firmy i duże korporacje. Pamiętajmy jednak, że to czynnik ludzki jest najsłabszym ogniwem w ochronie przez ransomware (oprogramowaniem szantażującym). Administratorzy IT powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do pracowników, oraz dysponować narzędziami umożliwiającymi szybką detekcję ataku i odzyskanie zaszyfrowanych danych -dodaje, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken, https://marken.com.pl

Źródło: Marken