Jak dowiedział się Bankier.pl, nowa strategia Deutsche Banku zakłada skupienie się na kredytach dla przedsiębiorstw i kredytach konsumpcyjnych. Niewykluczone, że może się to wiązać z redukcją zatrudnienia i „optymalizacją” sieci placówek.
Kierownictwo Deutsche Banku określiło nowe strategiczne kierunki rozwoju, które mają zwiększyć efektywność banku. W zakresie produktów kredytowych ma to oznaczać koncentrację przede wszystkim na produktach dla przedsiębiorstw i kredytach konsumpcyjnych.
Wiąże się to ze zmianą struktury wewnętrznej banku. Jak się dowiedzieliśmy, w ramach departamentu zajmującego się ryzykiem kredytowym rozwiązane zostanie część biur wraz z likwidacją wszystkich stanowisk pracy. Bank poinformował nas jednak, że nie zamierza przeprowadzać zwolnień grupowych.
Kierunek: kredyty dla firm i gotówki
– Bank zlikwidował wybrane jednostki organizacyjne, przenosząc ich zadania do innych, istniejących do tej pory zespołów i biur – tłumaczy Sabina Salamon, rzecznik prasowy Deutsche Bank Polska. – Związane jest to z zapowiedzianą zmianą struktury bilansu banku w kierunku zwiększenia udziału kredytów dla firm oraz kredytów gotówkowych. Co za tym idzie, zdecydowaliśmy o konsolidacji zasobów wokół jednostek obsługujących obszar business banking i consumer loans, gdzie planowany jest znaczny wzrost sprzedaży. Bank nie planuje zwolnień grupowych i nadal zamierza udzielać kredytów hipotecznych, równocześnie zakładając znaczne zwiększenie innych rodzajów kredytowania w ramach struktury sprzedaży – dodaje.
Zmiana struktury bilansu banku może mieć bezpośredni związek z wprowadzeniem podatku bankowego. Nowa danina sprawia, że niektórym bankom nie będzie się opłacało udzielać dużych kredytów o niskich marżach. Takimi produktami są właśnie hipoteki. Kredyty są dla banków aktywami, więc ograniczając ich sprzedaż, banki mogą zmniejszyć podstawę opodatkowania.
Przed taką sytuacją ostrzegał Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego. Analitycy zwrócili uwagę, że niektóre banki mogą skupić się na udzielaniu małych kredytów o wysokich marżach (kredyty konsumpcyjne i firmowe).
Globalne problemy Deutsche Banku
Właściciel Deutsche Bank Polska boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Niemiecki DB zamknął ubiegły rok rekordową stratą w wysokości 6,7 mld euro. Akcje banku od początku roku straciły 40 proc. i są wyceniane najniżej od 15 lat. W ubiegłym roku bank informował, że w wyniku realizacji nowej strategii pozbędzie się 26.000 pracowników i zwinie interes w 10 krajach.
Christian Sewing, Globalny Szef Private & Business Clients mówił wówczas, że DB nadal zamierza prowadzić i rozwijać działalność detaliczną poza Niemcami w 5 europejskich krajach (w tym w Polsce). Powiedział też, że nie ma planów redukcji sieci placówek w tych krajach – realizowane będą jedynie bieżące, coroczne przeglądy sieci. W Niemczech plan zakłada zamknięcie 200 placówek do końca 2017 roku.
Wcześniej do redakcji Bankier.pl docierały już sygnały o możliwej redukcji polskie sieci sprzedaży nawet o 20 proc. Biuro prasowe odpowiedziało nam, że bank robi standardowy przegląd sieci. – Obecnie jesteśmy na etapie analizy. Zgodnie z naszą strategią ewentualne redukcje mogą dotyczyć pojedynczych, mniejszych placówek, które byłyby łączone z pobliskimi większymi oddziałami – powiedziała nam Sabina Salamon, rzecznik prasowy Deutsche Banku.
Na koniec 2015 roku Deutsche Bank w Polsce miał 147 placówek, a zatrudnienie wynosiło 2085 etatów.