W trzecim kwartale 2007 roku tempo rozwoju Raiffeisen Bank Polska S.A. nabrało przyspieszenia w porównaniu z początkiem roku. W tym okresie bank zanotował 95,4 miliona złotych zysku netto, czyli 70% kwoty wypracowanej w I półroczu. W efekcie po trzech kwartałach wynik finansowy netto wyniósł 231,2 miliona, a więc o 31,5% więcej niż rok wcześniej. Zysk brutto powiększył się w tym czasie o 28,0% do 287,3 miliona złotych. Suma bilansowa osiągnęła wartość 15,56 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 16,2% w stosunku do września 2006 roku.
– Obserwujemy utrzymujący się już od wielu kwartałów silny wzrost przychodów z działalności linii zarówno korporacyjnej, jak i detalicznej. Coraz wyraźniejszy w wyniku Banku staje się także udział przychodów z sektora firm małych i średnich oraz mikrobiznesu, którym sekundujemy w ich rozwoju, wprowadzając systematycznie nowoczesne produkty kredytowe i oferując sprawną obsługę bankową. Z pewnością aktywność tego segmentu przedsiębiorstw przyczyni się do podtrzymania w kolejnych miesiącach wysokiego tempa przyrostu wolumenu kredytów udzielanych przez Bank – powiedział Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Bank Polska S.A.
Na koniec III kwartału 2007 roku portfel kredytów banku miał wartość 12,35 miliarda złotych i był o 27,6% większy niż przed rokiem. W tym okresie bank wprowadził Ekspresową Linię Kredytową dla mikrofirm na finansowanie ich bieżących wydatków. Małe firmy, które coraz odważniej inwestują i intensywniej się rozwijają, mogą otrzymać do 50 tysięcy złotych bez zabezpieczeń i przy uproszczonej procedurze. Wzrost wolumenu kredytów idzie w parze z dalszą poprawą ich jakości – odsetek kredytów nieregularnych obniżył się w ciągu roku z 3,0 do 2,5%.
Duże zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi oraz innymi produktami oszczędnościowymi powoduje osłabienie dynamiki przyrostu depozytów w sektorze bankowym. Mimo to Raiffeisen Bank Polska S.A. zwiększył ich wartość na koniec września do 10,15 miliarda złotych, czyli o 2,1% wobec stanu sprzed 12 miesięcy. Jednocześnie bank wykorzystał trend realokowania oszczędności przez klientów, zwiększając sprzedaż jednostek krajowych funduszy inwestycyjnych w ciągu trzech kwartałów tego roku o 603% do 473 milionów złotych.
Ekspansja kredytowa, poszerzanie bazy klientów i oferty produktowej przełożyły się na wzrost wyniku z działalności bankowej o 19,6% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego do 704,9 miliona złotych. Fundusze własne banku miały wartość 1,22 miliarda złotych i były o 26% wyższe niż przed rokiem. Współczynnik wypłacalności osiągnął poziom 10,8%, co wciąż zapewnia możliwość prowadzenia aktywnej polityki kredytowej, a jednocześnie świadczy o skutecznym wykorzystaniu własnych kapitałów.
Efektywność banku mierzona wskaźnikami zwrotu z kapitału i z aktywów pozostawała na docelowych poziomach, notując nawet niewielkie wzrosty w porównaniu z sytuacją sprzed roku. ROE przed opodatkowaniem na koniec września wyniósł 31,4%, a ROA – 2,0%. Raiffeisen Bank Polska S.A. nadal racjonalnie i w kontrolowany sposób zwiększał wydatki na rozbudowę i modernizację sieci oddziałów oraz zwiększanie liczby pracowników. W efekcie relacja kosztów do dochodów z uwzględnieniem amortyzacji poprawiła się względem ubiegłorocznego poziomu do 51,8%, a bez amortyzacji do 47,0%, co stanowi jeden z najlepszych wyników w sektorze bankowym.
Grupa Raiffeisen w Polsce utrzymała po trzech kwartałach pozycję niekwestionowanego lidera w oferowaniu innych niż kredyt instrumentów finansujących działanie przedsiębiorstw. Bank kontroluje 25% rynku faktoringu i z portfelem wykupionych w ciągu dziewięciu miesięcy 2007 roku wierzytelności o wartości prawie 5,4 miliarda złotych (wzrost o 111% w skali roku) zajmuje niezagrożone 1. miejsce. Spółka Raiffeisen-Leasing Polska S.A., zajmująca drugą pozycję na krajowym rynku, zanotowała od stycznia do września sprzedaż o wartości 2,43 miliarda złotych, a więc o 58% wyższą niż rok wcześniej.