Zyski banków: nie będzie powtórki rekordów

Mimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej bankom udało się w 2012 roku wypracować rekordowe zyski. W pierwszym miesiącu 2013 roku instytucje kredytowe kontynuowały dobrą passę i przebiły osiągnięte rok wcześniej wyniki. Jednak już w lutym trend zaczął słabnąć, a najnowsze dane NBP pokazują, że powtórek z rekordów raczej nie będzie.

  Źródło: Thinkstock

Zysk netto sektora bankowego na koniec września 2013 r. wyniósł 11,79 mld zł i był o około 2,5 proc. niższy niż przed rokiem. Banki nadal utrzymują pod kontrolą koszty działania, które były nieco niższe niż na koniec września 2012 r. Znacząco spadły przychody z odsetek, a wynik z tego tytułu obniżył się w stosunku do zeszłego roku o 7,6 proc. Przy niemal niezmienionych przychodach z opłat i prowizji wzrosły koszty z tego tytułu. Odpisy w okresie I-IX 2013 roku wyniosły 5,43 mld zł, czyli spadły o 12,3 proc. rok do roku.

Na wysokości zysków banków zaważą w tym roku zmienione zasady księgowania przychodów z działalności bancassurance, czyli sprzedaży produktów ubezpieczeniowych. Skutki zmian wpłynęły ostatnio m.in. na zmianę prognoz wyników finansowych Alior Banku, co pociągnęło ze sobą gwałtowny spadek jego notowań na GPW.

Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF, w jednej z zeszłotygodniowych wypowiedzi prognozował, że ten rok banki zakończą z wynikami znajdującymi się nieco poniżej zeszłorocznego rekordu. Wysokie współczynniki adekwatności kapitałowej polskiego sektora bankowego uzasadniają mniej konserwatywne zarządzanie wypracowanym zyskiem. Znacząca jego część będzie mogła trafić w tym roku do akcjonariuszy.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl