1 sierpnia na budynku centrali PZU u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej w Warszawie rozbłyśnie powstańcza kotwica. W ten sposób ubezpieczyciel złoży hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. Iluminacja będzie widoczna każdej nocy do 8 sierpnia. Jako mecenas Muzeum Powstania Warszawskiego PZU włączył się także w inne wydarzenia upamiętniające 77. rocznicę bohaterskiego zrywu.
Iluminacja z okien rozświetli się już po raz szósty. W rejonie, gdzie obecnie stoi PZU Tower, w 1944 roku toczyły się zażarte walki o dostęp do Śródmieścia, którego bronili żołnierze AK Batalionu „Chrobry”.
– To już tradycja, że na elewacji centrali PZU rozbłyśnie powstańcza kotwica. W ten sposób chcemy złożyć hołd wszystkim bohaterom tamtych dni i samemu miastu, tak ważnemu również w historii naszej firmy – mówi prezes PZU, dr hab. Beata Kozłowska-Chyła. – Jestem dumna, że PZU od 2015 roku jest mecenasem Muzeum Powstania Warszawskiego i pomaga kultywować pamięć o bohaterskim zrywie warszawiaków – dodaje prezes PZU.
Oficjalne obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczął koncert Tomasza Organka wraz z jego gośćmi: Magdą Umer, Ralphem Kamińskim i Klaudią Szafrańską. Wydarzenie połączone było z premierą płyty „Ocali nas miłość”. Z kolei 30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy Rafałem Trzaskowskim. W trakcie uroczystości nadane zostaną odznaczenia państwowe. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.
Kulminacja obchodów przypada na 1 sierpnia. Tego dnia w godzinę W, czyli o 17:00, odbędzie się w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego akcja społeczna „Wolność łączy”. Tradycyjnie o tej porze mieszkańcy Warszawy spotykają się w różnych miejscach stolicy, by przy dźwięku syren alarmowych i klaksonów upamiętnić moment wybuchu Powstania. Następnie o 20:30 zaplanowany jest w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wspólne śpiewanie najsłynniejszych powstańczych utworów odbędzie się z udziałem orkiestry pod kierownictwem Jana Stokłosy. Ze względu na sytuację pandemiczną, również w tym roku liczba uczestników wydarzenia jest ograniczona – udział w koncercie jest możliwy po zgłoszeniu na stronie rejestracja1944.pl. Całość będzie transmitowana w TVP1 oraz na profilu Muzeum Warszawskiego na Facebooku.
5 sierpnia obędą się uroczystości upamiętniające ofiary wśród ludności cywilnej Woli, które rozpoczną się o godzinie 18:00 na Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”. O godzinie 19:00 ruszy Marsz Pamięci w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.
Ostatnie uroczystości obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano na 7 sierpnia. Tego dnia na ulice Warszawy ruszy Masa Powstańcza 2021 – przejazd rowerami szlakiem powstańczych szpitali. Start wydarzenia z Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział może wziąć każdy po zgłoszeniu na stronie internetowej rejestracja1944.pl.
Więcej informacji o planowanych obchodach dostępnych jest na stronie 1944.pl.
Źródło: PZU