17 listopada Dniem bez Długów. Zdążysz spłacić swoje?

Czy stawiłeś już czoła swoim długom? Jeśli nie, zbliżający się 17 listopada, czyli ogólnopolski Dzień bez Długów, będzie do tego niepowtarzalną okazją. Masz jeszcze miesiąc, aby uregulować swoje zadłużenie, albo przynajmniej zastanowić się nad możliwościami rozwiązania problemu „życia na kredyt”.

Dzień bez Długów ma nam przypominać o konieczności wywiązywania się z zobowiązań finansowych. To okazja do podsumowania, a czasem przypomnienia sobie, ile pieniędzy i komu jesteśmy winni. To również zachęta do budowania swojego pozytywnego wizerunku finansowego, gdy chcemy kupić coś na raty, wziąć kredyt, czy skorzystać z usług abonamentowych. Bo rzetelność płatnicza po prostu się opłaca. Potencjalny sprzedawca chętniej podpisze z nami umowę, a bank udzieli nam kredytu, jeśli będą mieli pewność, że dotąd zawsze na czas regulowaliśmy swoje należności.

17 listopada to jednak przede wszystkim okazja do uświadomienia sobie, że każda, choćby najdrobniejsza nieoddana na czas kwota to dług. A nasz sąsiad, współpracownik, „Pani ze sklepu”, teść czy przyjaciel czekają na jego oddanie. I jeśli nie zwrócimy im pieniędzy, być może oni sami popadną w tarapaty finansowe. Na dodatek następnym razem nie pożyczą nam nawet złotówki. Przygotowanie się do Dnia bez Długów to przede wszystkim refleksja nad stanem własnych finansów. Uświadomienie problemu nadmiernego zadłużenia i chęć aktywnego dążenia do spłaty zobowiązań to pierwszy krok w kierunku wyjścia z pętli zadłużenia.

Dzień bez Długów jest częścią ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Nasze Długi. Patronat merytoryczny objęły nad nią najważniejsze instytucje zaangażowane w edukację społeczeństwa w zakresie finansów osobistych oraz media ogólnopolskie. W tym roku chęć przyłączenia się do obchodów zadeklarowali już Business Centre Club, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz KRUK S.A. Patronat medialny objął Bankier.pl i eCommerce.edu.pl.

Rosnąca skala nadmiernego zadłużenia wśród Polaków to wezwanie do podejmowania działań na rzecz wzrostu świadomości finansowej Polaków – mówi Andrzej Roter, dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. – Ogólnopolski Dzień bez Długów jest znakomitym i bardzo pożytecznym do tego narzędziem. Idea tego święta wskazuje na konieczność respektowania życiowej prawdy, iż etyczne i przemyślane podejście do zaciągania zobowiązań i do udzielania kredytów finansowych, czy handlowych, mogłoby uchronić wiele z gospodarstw domowych i wielu wierzycieli przed poważnymi problemami – mówi Andrzej Roter.

Dzięki akcji Nasze Długi przez cały rok wszystkie zadłużone osoby mogą uzyskać bezpłatną pomoc w rozwiązaniu swojego problemu. Za pośrednictwem strony www.Naszedlugi.pl, powstałej specjalnie na potrzeby kampanii edukacyjnej, skorzystać można z indywidualnych porad eksperta, a także dowiedzieć się, jak samemu radzić sobie z planowaniem codziennych wydatków.

Źródło: Kruk S.A.