„Bardzo cieszymy się z tak wysokiego tempa wyposażania przez banki spółdzielcze ich klientów w karty Visa. Banki spółdzielcze odpowiadają na potrzebę swoich klientów, którzy coraz bardziej dostrzegają wygodę, bezpieczeństwo i inne zalety kart Visa” – powiedział Dariusz Łasica, zastępca dyrektora generalnego Visa Europe w Polsce podczas prelekcji „Karty płatnicze w bankowości spółdzielczej z perspektywy organizacji Visa Europe”. Prelekcja była częścią drugiego dnia Forum Liderów Banków Spółdzielczych, które zgromadziło kadrę kierowniczą sektora bankowości spółdzielczej w Polsce.
„Podstawowym terenem działania banków spółdzielczych są mniejsze miasta i miejscowości, gdzie banki te mają ogromną rolę do spełnienia w zakresie upowszechniania kart płatniczych. W dużych i średnich miastach sytuacja jest już dość dobra zarówno w zakresie zbudowanej infrastruktury korzystania z kart, jak i liczby kart Visa będących w posiadaniu ich mieszkańców. Dlatego z satysfakcją odnotowujemy szybki rozwój wydawnictwa kart Visa przez banki spółdzielcze oraz wzrost liczby udostępnianych przez nie bankomatów” – stwierdził Dariusz Łasica. Od marca 2007 r. liczba udostępnionych przez banki spółdzielcze bankomatów akceptujących karty Visa zwiększyła się o 25%.
Mówiąc o procesie przechodzenia polskich banków na karty Visa z mikroprocesorem przedstawiciel Visa Europe podkreślił, że wg danych NBP spośród wszystkich kart EMV różnych systemów wydanych w Polsce na koniec marca br. ponad 82% stanowiły karty Visa. Wśród banków spółdzielczych jako pierwszy karty Visa z mikroprocesorem wydał Krakowski Bank Spółdzielczy.
W kontekście rosnącego wydawnicwa kart Visa, w tym debetowych kart Visa Electron wydawanych do konta osobistego, Dariusz Łasica podkreślił znaczenie rozwoju w mniejszych miastach i miejscowościach – gdzie często nie będzie ekonomicznego uzasadnienia dla uruchamiania bankomatów – usługi Visa cash back, która pozwala wypłacać do 200 zł w kasie sklepowej przy płaceniu debetową kartą Visa za zakupy, jednocześnie zachęcając w ten sposób do skorzystania z karty Visa w jej podstawowej, płatniczej funkcji. Pierwszym spółdzielczym bankiem zrzeszającym, który wdrożył usługę Visa cash back jest Bank Polskiej Spółdzielczości, który zrzesza banki spółdzielcze stanowiące ponad 60% sektora bankowości spółdzielczej liczącego w Polsce ponad 580 banków.
Usługa wypłaty gotówki w kasie placówki detalicznej przy płaceniu kartą jest już dostępna w ponad 10 tys. placówek detalicznych w Polsce, w tym w bardzo wielu małych miejscowościach. Ostatnim udogodnieniem dla osób szukających punktu handlowo-usługowego oferującego Visa cash back jest uruchomiona we wrześniu br. na stronie www.visa.pl możliwość zobaczenia dokładnego usytuowanie danej placówki na mapie Google Maps. Wcześniej internauci mogli znaleźć adresy placówek Visa cash back znajdujących się w interesujących ich miejscach, na liście umieszczonej na polskiej stronie Visa.
Szybko rośnie liczba płatności bezgotówkowych dokonywanych kartami Visa. Ich wartość w ciągu roku obrachunkowego zakończonego w marcu br. była o 35,1% większa niż w ciągu roku obrachunkowego, który zakończył się 31 marca 2007 r.
Całkowite obroty na karty Visa wydane w kraju wyniosły w ciągu 12 miesięcy kończących się 31 marca br. równowartość 44,6 mld euro, a liczba transakcji dokonana z pomocą kart Visa przekroczyła w tym okresie 728 mln.