20 rocznica uruchomienia systemu rozliczeniowego ELIXIR

System ELIXIR to kluczowy system obsługujący bezgotówkowe rozliczenia międzybankowe w Polsce i jeden z najbezpieczniejszych i najnowocześniejszych systemów rozliczeniowych w Europie, przetwarzający ponad 1,5 mld transakcji rocznie.

Od początku powstania systemu Bank Pocztowy, dzięki stale wzrastającej liczbie i wolumenie rozliczanych transakcji, był obecny w procesie przejścia od obsługi wyłącznie tradycyjnych dokumentów papierowych do nowoczesnego systemu oferującego szeroką paletę zaawansowanych rozwiązań. Dzisiaj też z liczbą ok. 105 mln zleceń realizowanych za pośrednictwem ELIXIR rocznie plasujemy się w czołówce listy polskich banków dokonujących poleceń przelewu.

Ze względu na kluczową rolę segmentu klientów detalicznych w strategii Banku Pocztowego, w pełni wykorzystujemy potencjał systemu ELIXIR, który w zakresie transakcji detalicznych dysponuje jednym z najszybszych w Europie cykli rozliczeniowych. Możliwość bezpiecznego i szybkiego realizowania operacji finansowych jest jedną z przesłanek wzrostu gospodarczego. KIR realizując bezpieczną wymianę informacji stał się wiodącym „graczem” w obszarze e-gospodarki oraz niektórych rozwiązań informatycznych. Przykładem może być infrastruktura klucza publicznego, powstała w początkach lat 90-tych, kiedy o podpisie elektronicznym mało kto jeszcze słyszał.

Elektronizacja rozliczeń pociągnęła za sobą rozwój nowych produktów i usług – pieniądz elektroniczny, bankowość internetowa, system bezpośrednich i gwarantowanych płatności internetowych czy faktura elektroniczna. Zgodnie z danymi ZBP i KIR S.A. z e-zakupów korzysta już niemal co drugi Polak, a w sieci szukamy dzisiaj praktycznie wszystkiego. Zapoczątkowany 20 lat temu proces elektronizacji rozliczeń stał się nie tylko motorem kolejnych zmian i powstawania nowoczesnych produktów.

Piotr Miałkowski, dyrektor zarządzający Departamentem Rachunkowości, Bank Pekao SA, członek rady nadzorczej KIR SA


Trudno wyobrazić sobie kształt współczesnej bankowości w Polsce bez systemu ELIXIR. Wysoki poziom zaawansowania technologicznego polskich banków oraz bardzo dynamiczny rozwój bankowości wielokanałowej, nie byłby możliwy bez tej pierwszej, historycznej sesji.

ELIXIR umożliwił przede wszystkim wyraźne przyspieszenie rozliczeń międzybankowych i poprawił ich bezpieczeństwo. Szybka realizacja zleceń, nawet w kilku godzin oraz kontrola numerów rachunków uczestniczących w przekazach i tym samym wyeliminowanie błędów w dyspozycjach przelewów, bezpośrednio poprawiły poziom usług bankowych oferowanych klientom. ELIXIR spowodował, że wykonywanie przelewów dla klientów stało się dużo szybsze i prostsze. Bankom natomiast pozwolił lepiej zarządzać płynnością i obniżył ich koszty operacyjne.

20 lat temu chyba nikt nie przewidywał, że ELIXIR spowoduje rewolucje w bankowości, że przelew przestanie się kojarzyć się z oddziałem, a zacznie z komputerem, a teraz telefonem, czy tabletem. Elektronizacja rozliczeń była niezbędnym składnikiem tej rewolucji. Bez ELIXIR-u nie tylko nie byłoby bankowości 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. ELIXIR umożliwił wprowadzenie całej gamy nowych produktów, takich jak wygodne przelewy PayByLink, elektroniczne faktury, czy doładowania telefonów na kartę.

Wraz z pierwszą sesją ELIXIR-u polskie banki wykonały milowy krok na drodze do bardzo nowoczesnej i przyjaznej dla klienta bankowości. Odeszliśmy od szelestu papierowych przelewów i huku pieczęci do świata elektronicznego przekazywania informacji. Co istotne, banki wraz z KIR nie zatrzymały się na tym pierwszym kroku, tylko ciągle idą naprzód, oferując coraz przyjaźniejsze dla klientów rozwiązania.

Jakub Grzechnik, dyrektor Biura Płatności i Analiz w PKO Banku Polskim


Uruchomienie ELIXIR-u dało klientom polskich banków usługę, która w tamtych czasach była nieosiągalna na większości rozwiniętych rynków finansowych, a i dzisiaj reprezentuje bardzo dobry standard – przelane środki docierają do klienta najpóźniej w kolejny dzień roboczy. Szybkość działania ELIXIR-u, ale też jego przewidywalność, ułatwiły życie milionom klientów detalicznych i tysiącom przedsiębiorstw. Zwiększyły zaufanie do obrotu bezgotówkowego i elektronicznych form płatności. Stały się tez podstawą do budowy wielu modeli biznesowych opartych na przelewach, chociażby w handlu internetowym. Nie bez znaczenia jest tez bezpieczeństwo systemu ELIXIR – chroniące zarówno przed tzw. oscylatorami, jak i przed niewypłacalnością któregoś z uczestników.

Maciej Pietrucha, dyrektor Obszaru Rozliczeń Bankowych Banku Zachodniego WBK


Wprowadzenie systemu ELIXIR zrewolucjonizowało rozliczenia międzybankowe w Polsce.
Dzięki odejściu od formy papierowej i możliwości dokonywania płatności w sposób elektroniczny, znacznie szybciej można było dokonać przelewu środków między bankami. Na realizację przelewu w formie papierowej potrzebne było dwa dni – w systemie ELIXIR rozliczenie zajmowało kilka godzin. Elektronizacja rozliczeń przyczyniła się do ich większego bezpieczeństwa i optymalizacji. Stała się również podstawą do udostępnienia klientom nowoczesnych transakcji płatniczych.

System ELIXIR cały czas odgrywa główną rolę w rozliczeniach międzybankowych. Uchodzi za system stabilny i bezpieczny, pozwalający na rozliczenie transakcji w ciągu jednego dnia. Dziś większość płatności w rozliczeniach krajowych przekazywanych pomiędzy bankami obsługiwanych jest w ramach systemu ELIXIR.

Wprowadzenie rozliczeń elektronicznych to podstawa do budowy bankowości internetowej, mobilnej czy usług e-commerce. Można powiedzieć, że wprowadzenie systemu ELIXIR dało impuls do ich rozwoju. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadzony został system Express ELIXIR, który umożliwia rozliczenie transakcji międzybankowej w czasie liczonym w sekundach. Wygodny sposób składania zleceń przez klienta, czas realizacji oraz bezpieczeństwo transakcji to elementy podstawowe do rozwoju nowoczesnych usług bankowych.

Czesław Piasek, dyrektor zarzadzajacy Pionu Bankowości Transakcyjnej


Bardzo dobrze pamiętam z lat 90-tych rozliczenia oparte o wymianę dokumentów papierowych. Skomplikowana i kosztowana logistyka wprowadzała szereg ograniczeń procesowych dla banków, a w konsekwencji wielodniowy czas rozliczeń klientów. Właśnie wtedy Citi tworzyło usługi rozksięgowania należności. Wprowadzenie rozliczeń elektronicznych w Krajowej Izbie Rozliczeniowej z pewnością było to przełomowym wydarzeniem w rozwoju systemów płatniczych tamtego okresu.

Zmiana sposobu rozliczeń przyspieszyła przepływ kapitału i stopniowo poprawiała płynność rynku, co bez wątpienia stało się ważnym czynnikiem stabilności i bezpieczeństwa całego system bankowego. Dzięki ELIXIR banki bardzo szybko rozpoczęły prace nad nowymi usługami i weszły w kolejny etap oferowania bankowości internetowej, a później mobilnej.

W szerszym kontekście, Polski na tle rynków Europy Centralno-Wschodniej, myślę, ze na pewno warto docenić znaczenie nowoczesnego i bezpiecznego systemu rozliczeń i nadal pracować nad lepsza, jeszcze bardziej konkurencyjna oferta. Jest to szczególnie istotne dla klientów obecnych na wielu rynkach europejskich, którzy z dużą łatwością centralizują swoje przepływy finansowe.

Zdzisław Kupczyk, p.o. prezesa zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) powstawała wtedy, gdy rodził się Gospodarczy Bank Południowo-Zachodni, którego prawnym następcą jest Bank Polskiej Spółdzielczości. Można powiedzieć, że rośliśmy razem. Dzisiaj trudno znaleźć pracowników, którzy pamiętają jak ponad 20 lat temu popołudniami szykowano worki do Bankowej Regionalnej Izby Rozliczeniowej. Dlatego bankowcy są szczęśliwi, że w 1994 roku rozpoczęła się „era” ELIXIR-u i trwa do dzisiaj.

Bankowość spółdzielczą wyróżnia jej relacyjny charakter, który kładzie nacisk na budowanie pomocnych, długotrwałych i bliskich relacji z klientami. Skrócenie cyklu rozliczeniowego oraz wyeliminowanie czynności ręcznych i tych związanych z wysyłką dokumentów papierowych – wszystko to przyczyniło się do usprawnienia obsługi bankowej w tym ważnym sektorze bankowości. Dociera on bowiem do zakamarków kraju, który jest wciąż słabo ubankowiony.

W dobie cyfryzacji liczy się oszczędność czasu. Rozwój bankowości elektronicznej wymusił jeden standard dokumentów, komunikatów elektronicznych, formatów numerów rachunków bankowych i procedur związanych ze świadczeniem usług rozliczeniowych. Te usprawnienia spowodowały, że banki spółdzielcze i Bank BPS oferują wygodne i bezpieczne sposoby regulowania płatności. A to bezpieczeństwo jest dla nas nadrzędną wartością.

Działania podejmowane przez KIR powodują, że rozliczenia bankowe w Polsce są dzisiaj jednymi z najszybszych w Europie. Więc my – największe zrzeszenie banków spółdzielczych – 362 banki i Bank BPS, czyli 64 proc. wszystkich banków spółdzielczych działających w kraju – nie wyobrażamy już sobie życia, bez ELIXIR-u, który gwarantuje bezpieczny transfer środków i informacji oraz niezawodność działania.

KIR