31 października Dniem Oszczędzania, ale i Rozrzutności

Przypadający na koniec października Dzień Rozrzutności zachęca do chwytania za portfel i nieplanowanych wydatków. Jednak, zanim spontanicznie rzucimy się do wydawania pieniędzy, być może warto przypomnieć sobie, że na ten sam dzień przypada Dzień Oszczędzania, obchodzony od wielu lat z inicjatywy największych światowych banków. A jak oszczędzają Polacy?


Jak wynika z raportu Global Wealth Report, przygotowanego przez Allianz i opublikowanego we wrześniu br., Polacy starają się pogodzić oba trendy. W Polsce aktywa finansowe brutto wzrosły w 2015 roku o 5,9 procent – wolniej niż w poprzednim roku, ale w równym tempie jak w pozostałych krajach regionu. Z drugiej strony aż o 6 procent wzrosły zobowiązania – szybciej niż w ubiegłym roku, a także znacznie powyżej regionalnej średniej.

Chociaż wzrost długu nieco spowolnił po kryzysie finansowym, to w ostatnich czterech latach znów nabrał tempa i od 2007 roku poziom długu podwoił się. W naszym regionie tylko Słowacja doświadczyła podobnego rozwoju. Wszystkie pozostałe kraje znacznie ograniczyły swój apetyt na zadłużanie się. Polska ma obecnie jeden z najwyższych wskaźników zadłużenia (zobowiązania prywatne jako procent PKB) w regionie i wynosi on 37 procent.

Miejsce Polski w rankingu najbogatszych krajów jest raczej rozczarowujące. Aktywa finansowe w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynoszą 28160 zł netto, co plasuje nas na 36. miejscu na świecie i jest poniżej np. trójki krajów bałtyckich. Jednak nadal wśród czołowej dwudziestki na naszej liście nie ma ani jednego kraju ze wschodniej Europy należącego do Unii Europejskiej.

Polskie gospodarstwa domowe wyróżniają się jeszcze w innym aspekcie: wzrost aktywów jest napędzany głównie przez depozyty bankowe, których przyrost w ubiegłym roku wyniósł ponad 10 procent. W rezultacie udział oszczędności w lokatach bankowych jest dość wysoki – 48% majątku trzymane jest w lokatach jednodniowych, terminowych i na kontach oszczędnościowych.

Dla tych, którzy nie chcą ograniczać się jedynie do oszczędzania w ramach niskooprocentowanej lokaty, Allianz proponuje ochronno-inwestycyjne ubezpieczenie na życie „Plan na dziś i jutro”.

– Polisa ta wspiera budowanie kapitału na realizację dowolnych celów i marzeń w przyszłości. Jednocześnie może ona zapewnić wsparcie finansowe na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak choroba czy utrata bliskiej osoby – mówi Ewelina Rączka, ekspert ds. marketingu i rozwoju oferty produktowej w Allianz.

„Plan na dziś i jutro” to elastyczne rozwiązanie spełniające oczekiwania najbardziej wymagających klientów, które dopasowuje się do zmian zachodzących w ich życiu. Ubezpieczenie to idealnie nadaje się zarówno dla singla, jak i dla rodzin z dziećmi. Na początku drogi życiowej może służyć wyłącznie do celów oszczędnościowych, czyli jako swego rodzaju skarbonka, a w raz z upływem czasu może stać się rozbudowanym planem, dzięki któremu cała rodzina będzie mogła otrzymać wsparcie finansowe na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych lub problemów zdrowotnych.

– Sposobów na zabezpieczenie naszej przyszłości finansowej jest wiele, ale łączy je jedno – czas. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej dla nas i tym więcej czasu na zgromadzenie kapitału na przyszłość – dodała Ewelina Rączka z Allianz.

Allianz Polska