5 trendów w branży brokerskiej w 2022 roku

Zaczął się nowy rok, w którym, według ekspertów, na rynku brokerskim rozwiną się przede wszystkim trendy i innowacje podnoszące poziom bezpieczeństwa, obsługi i komfortu klientów. Jak wynika z danych z Biura Informacji Kredytowej, w październiku 2021 roku banki i instytucje finansowe udzieliły konsumentom 25,4 tysiąca kredytów mieszkaniowych (wzrost o 27,3 procent r/r). Natomiast wartość akcji kredytowej po raz pierwszy w historii przekroczyła 8,63 miliarda złotych. Z tego względu eksperci fintechu Lendi, postanowili przybliżyć, które trendy zdominują ten rynek w 2022 roku.

1. Wzrost wpływu technologii na branżę brokerską

Według danych, w ciągu najbliższego roku możemy spodziewać się znacznego wzrostu udziału sztucznej inteligencji w sektorze brokerskim . Jak wynika z prognoz , natężenie wykorzystania technologii wpłynie na podwojenie do 2035 roku wskaźnika PKB w krajach rozwiniętych. Coraz częściej na rynku będą pojawiać się aplikacje oferujące klientom łatwą obsługę i zapewniające bezpieczeństwo w podejmowanych działaniach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. AI wciąż się rozwija i ma duży potencjał w całym sektorze finansowym. Brokerzy również coraz odważniej sięgają po algorytmy i rozwiązania technologiczne, dzięki którym rośnie skuteczność i szybkość ich pracy, a także jakość dostarczanych usług.

2. Rozwój modelu franczyzowego

W 2022 roku możemy spodziewać się dalszego rozwoju i zwiększenia liczby placówek franczyzowych w Polsce. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na otworzenie biznesu, współpracując ze znaną i zaufaną firmą świadczącą usługi w branży brokerskiej. Eksperci otrzymują know-how oraz narzędzia, a klienci mają pewność, że podejmując współpracę z daną firmą, są odpowiednio zabezpieczeni.

– Najlepszym potwierdzeniem rozwoju franczyzy w branży finansowej w Polsce może być Lendi. W 2021 roku sieć franczyzowa naszej firmy zwiększyła się o niemal 1/3. Nasze placówki pojawiły się we wszystkich największych miastach w kraju. Dzisiaj świadczymy usługi w ponad 50 lokalizacjach, a przed nami otwarcia kilkunastu kolejnych już w najbliższych tygodniach bieżącego kwartału. Ten trend utrzyma się przez cały bieżący rok – komentuje Michał Petters, co-founder Lendi.

3. Jeszcze większa rola ekspertów kredytowych

W bieżącym roku znacznie zwiększy się udział ekspertów kredytowych w procesach pozyskiwania finansowania. Ich rola wzrośnie m.in. w profesjonalnym wsparciu klientów w wyborze optymalnej oferty kredytowej lub zmianie obecnych warunków na korzystniejsze.

Wraz z rosnącą inflacją i zmieniającymi się stopami procentowymi rosną raty kredytów o zmiennej stopie. Dobrym krokiem jest w tej sytuacji konsultacja z ekspertem kredytowym, który doradzi podjęcie najlepszych działań zabezpieczających sytuację ekonomiczną kredytobiorcy i jego rodziny. Możliwości jest wiele – nadpłata kredytu, jego waloryzacja lub wakacje kredytowe. Warto również rozważyć zmianę kredytu z oprocentowaniem zmiennym na stałe. Da to pewność niezmiennej raty oraz tego, że nasze wydatki nie wzrosną.

– Większość banków umożliwia swoim klientom skorzystanie z wakacji kredytowych. Polegają one na zawieszeniu spłaty raty kapitałowo-odsetkowej lub tylko odsetkowej. Okresy zawieszenia również są różne w zależności od banku. Może to być na przykład raz w roku albo maksymalnie do 6 miesięcy, ale dwukrotnie w okresie trwania kredytu. Zazwyczaj skorzystanie z wakacji skutkuje wydłużeniem okresu kredytowania o czas karencji. Dobrym rozwiązaniem jest także nadpłata kredytu lub rozważenie zmiany oprocentowania na stałe. Tak naprawdę wiele zależy od sytuacji danego kredytobiorcy. Z tego względu zawsze sugerujemy konsultacje z doświadczonymi brokerami – dodaje Agnieszka Łuczak, ekspertka kredytowa Lendi.

4. Konsolidacja rynku

Jednym ze skutków zwiększania liczby placówek franczyzowych w sektorze brokerskim będzie prawdopodobna znaczna konsolidacja rynku. Dla działających aktualnie firm brokerskich oznacza to umocnienie ich pozycji na rynku, dynamiczne rozwijanie struktur i porządkowanie procesów. Dla kredytobiorców to dobra wiadomość, ponieważ taka konsolidacja to większa dostępność placówek i przedstawicieli oraz poprawa jakości usług. A to z kolei przekłada się na rosnący kapitał zaufania klientów, którzy zyskują pewność, że właściwie i bezpiecznie lokują swoje interesy.

5. Wejście firm na nowe rynki oraz nowe sektory

Trwająca pandemia wpłynęła na zmiany zarówno na rynku nieruchomości, jak również w sektorze brokerskim. Wśród nich można wymienić m.in. takie zjawiska, jak zwiększenie popytu na zakup mieszkania, wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi lub zmiana zwyczajów zakupowych klientów i większe zainteresowanie mieszkaniami o dużym metrażu, domami i działkami. Tego rodzaju trendy skutkują rozszerzaniem portfolio usług firm brokerskich i nieruchomościowych o usługi komplementarne do tych świadczonych dotychczas.

Rok 2022 i wcześniejsze, naznaczone nadal wpływem pandemii, pchają rynek usług finansowych w kierunku rozszerzania przez firmy swoich ofert o produkty powiązane z finansowymi. Widać już coraz śmielej nawiązywane współprace między brokerami a firmami z sektora nieruchomości, wśród których wymienić można m.in. portale z ofertami nieruchomościowymi, agencje nieruchomości czy deweloperów. Trzecią stroną tych kontraktów powoli stają się również firmy oferujące produkty ubezpieczeniowe. Wyłaniającym się trendem zaczynają być podmioty oferujące usługę w modelu „one-stop-shop”. Zapewniają one dopełniające się usługi – od poszukiwania nieruchomości, przez jej sfinansowanie, aż po zabezpieczenie przed potencjalnymi problemami w spłacie zobowiązania.

Źródło: Lendi