5 zasad – jak uniknąć paniki na rynku walutowym?

Niekorzystna sytuacja na rynkach globalnych, obniżenie ratingu Polski przez agencję S&P oraz projekt nowej ustawy dot. pomocy frankowiczom spowodowały znaczące osłabienie złotego. Co robić, kiedy ceny waluty, w której masz kredyt lub kupujesz towary szybują ostro w górę?


Informacja o podwyższeniu cen walut zwykle wywołuje gwałtowne reakcje ze strony klientów banków i kantorów internetowych – wyraźnie wzrasta wtedy liczba dokonywanych na walutach transakcji. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto jednak pamiętać o kilku strategiach, które mogą uchronić Cię przed podjęciem niekorzystnych finansowo decyzji.

1. Opanuj emocje.


Strach, złość i frustracja to naturalne reakcje na informację, że nagle Twoje wydatki na zobowiązania walutowe zwiększyły się np. o 50%. Nie pozwól jednak, aby emocje zdominowały Twoje działania – wiele osób pod wpływem paniki gwałtownie wykupuje dużą ilość walut po bardzo niekorzystnych cenach lub wręcz przeciwnie – paraliżuje je strach w sytuacji, gdy konieczne jest podjęcie kluczowych decyzji. Daj sobie czas na oswojenie z pierwszymi gwałtownymi odczuciami, a potem…

2. Uważnie śledź zmiany kursów walut.


Nawet gwałtowne spadki cen walut nie będą trwały w nieskończoność Efekt zakotwiczenia, czyli traktowanie nowej, wysokiej ceny waluty jako podstawowego punktu odniesienia to doskonale zbadane w psychologii zjawisko. Pamiętaj jednak, że rynek dynamicznie się zmienia.

3. Zabezpiecz swoją pozycję walutową.


Firmy mają do dyspozycji wiele instrumentów zabezpieczających, takich jak: kontrakty terminowe, opcje i swapy walutowe. Najczęściej wykorzystywane są kontrakty terminowe – strony umawiają się wtedy, że kwota kontraktu zostanie wymieniona po konkretnym, ustalonym wcześniej kursie, na który nie będą miały wpływu ewentualne późniejsze wahania cen walut.

4. Zdystansuj się od informacji przekazywanych w mediach.


Pamiętaj, że rynek reaguje na zmiany w ciągu sekund (a czasem krócej) – informacje przekazywane opinii publicznej mogą się szybko zdezaktualizować. Warto mieć na uwadze, że w momencie publikacji wiadomości z rynku finansowego podlega on ciągłym fluktuacjom.

5. Sprawdź fachowe analizy obecnej sytuacji na rynku.

Poza wiadomościami z tzw. głównych mediów warto śledzić komentarze do bieżącej sytuacji, przygotowane przez dealerów/traderów czołowych instytucji finansowych. Ich wiedza i doświadczenie pozwalają na sformułowanie rzeczowych wniosków na temat obecnych uwarunkowań. Dzięki nim będziesz mógł spojrzeć na sytuację z kilku perspektyw i uwzględnić czynniki, których być może wcześniej w ogóle nie brałeś pod uwagę. Pamiętaj jednak, aby nie traktować komentarzy walutowych traderów/dealerów jako bezpośrednich rad czy instrukcji do podejmowania konkretnych działań.

Treść przygotowana we współpracy z ekspertami Rkantor.com