Właściciele mikro i małych firm z województwa kujawsko – pomorskiego najgorzej ocenili swoją sytuację gospodarczą i finansową w ciągu ostatniego roku. Z kolei przedsiębiorcy z województwa lubuskiego są największymi pesymistami i nie wierzą w poprawę kondycji firm.
Bank Pekao SA wspólnie z PBS DGA zbadał, jak swoją sytuację finansową i gospodarczą oceniają właściciele mikro i małych przedsiębiorstw. Przebadanych zostało 7 tys. przedsiębiorców. Badanie koncentrowało się na sytuacji mikro i małych firm, czyli tych zatrudniających do 49 pracowników. W skali kraju to ponad 1,7 miliona firm.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy przedsiębiorstwa zanotowały niższe przychody i zyski niż zakładały. Według omawianego badania nie było to jednak powiązane z zauważalną redukcją zatrudnienia. ”Przedsiębiorcy preferowali utrzymanie zatrudnienia w oczekiwaniu na poprawę sytuacji gospodarczej w przyszłości i powrotu do sytuacji, kiedy pracownicy będą mogli być w pełni zaangażowani. Ma na to wpływ również specyfika mikro i małych firm, gdzie przy niewielkiej liczbie zatrudnionych ograniczenie zatrudnienia nawet o jedną osobę może mieć istotny wpływ na możliwość normalnego prowadzenia działalności” – czytamy w raporcie.
Przedsiębiorcy zostali także zapytanie o dostępność i źródła finansowania. Ich zdaniem obecnie trudniej jest zdobyć pieniądze na rozwój firmy niż w latach ubiegłych. Kredyt, leasing czy też dotacje unijne są mniej dostępne niż jeszcze przed rokiem.
Obecnie nieco ponad 1/5 respondentów jako źródło finansowania firmy wskazało środki własne oraz zewnętrzne źródło (np. kredyt). Z kolei 78 proc. badanych korzysta wyłącznie ze środków własnych. W roku przyszłym odsetek ten może spać do 71 proc.
Źródło: Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2010
Obecnie najwięcej przedsiębiorców finansuje działalność gospodarczą z własnych środków z województwie podlaskim, a najmniej w podkarpackim. W ciągu najbliższych 12 miesięcy w każdym województwie przewidywany jest spadek liczby firm finansujących się ze środków własnych. Najwięcej będzie ich w województwie mazowieckim a najmniej w lubelskim.
Najczęściej przedsiębiorcy finansują swoją działalność z własnych środków, ponieważ nie chcą się zadłużać, boją się, że w przyszłości nie będą w stanie spłacić zaciągniętego długu. Inne powody to chociażby tańszy koszt kapitału własnego w porównaniu z zewnętrznym, czy chociażby brak potrzeby korzystania z obcych środków.
Źródło: Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2010
Z omawianego badania wynika, że powody samofinansowania się właścicieli małych i mikro firm zdecydowanie bardziej leżą w sferze wyboru (niechęć do zadłużenia, brak potrzeby) niż możliwości (brak możliwości uzyskania środków, brak informacji).
Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl
Źródło: Bankier.pl