90 lat Nadsańskiego Banku Spółdzielczego – SANBanku

29 kwietnia br. Nadsański Bank Spółdzielczy w Stalowej Woli świętował 90 rocznicę swego powstania.

Dzisiejszy obraz tego prężnego i działającego na dużym obszarze, jeśli zważyć, że posiada oddziały w Krakowie, Rzeszowie Tarnowie i Warszawie nie mówiąc o dominującej pozycji w Salowej Woli i pobliskich powiatach, którą budowano przez lata. Lecz największe dokonania samorządu Banku zrealizowano w ostatnim trzydziestoleciu, kiedy to w wyniku przemyślanych połączeń z innymi bankami oraz przemyślanej i konsekwentnie realizowanej strategii, Bank osiągnął dzisiejszą pozycję.

W województwie podkarpackim zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości sumy bilansowej. W liczącej 356 banków grupie BPS pod tym względem zajmuje czołowe miejsce. Posiadane środki własne, zdobyte doświadczenie i chęć rozwoju owocują podjęciem decyzji o zmianie nazwy na adekwatną do zakresu działalności. Bank od 2011roku funkcjonuje jako Nadsański Bank Spółdzielczy z marketingową nazwą SANBank.

 Bank jest laureatem wielu krajowych i regionalnych wyróżnień i rankingów. Cieszy się dużym uznaniem klientów i władz regionu toteż na uroczystość jego jubileuszu do Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli przybyło wielu gości. Wśród nich posłowie na sejm obecnej kadencji: Krystyna Skowrońska, Rafał Weber, Jerzy Paul, wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch, w gronie samorządowców obecni byli starostowie powiatów stalowowolskiego i niżańskiego, prezydent Stalowej Woli, burmistrzowie miast i wójtowie gmin, w których bank posiada placówki.

Środowisko spółdzielcze i bankowe reprezentowali m.in. wiceprezes Krajowej Rady Spółdzielczej Ryszard Jaśkowski, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, wiceprezes Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Dariusz Olkiewicz, wiceprezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Michała Krakowiak, przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielczego Systemu Ochrony Zrzeszania BPS Bartosz Kublik oraz wiceprezes Zarządu Systemu Ochrony Dariusz Olkiewicz. Obecni byli także szefowie instytucji i organizacji współpracujących z Bankiem i działających w regionie a także kluczowi klienci emerytowani i obecni pracownicy Banku.

Podczas uroczystości jubileuszowych pokazano film ilustrujący tradycje i dzisiejszy obraz Nadsańskiego Banku Spółdzielczego. Złotym Krzyżem Zasługi wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch odznaczył przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Andrzeja Kocója, który jest członkiem Rady Nadzorczej Banku od 1990 roku a funkcję przewodniczącego dzierży od 20 lat. Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej Ryszard Jaśkowski uhonorował Bank Złotym Laurem Spółdzielczości za całokształt działań w wspieraniu lokalnych inicjatyw społecznych i kulturalnych. Działacze samorządowi i pracownicy wyróżnieni zostali odznaczeniami przez Krajową Radę Spółdzielczą, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych oraz Bank i Zrzeszenie Banku Polskiej Spółdzielczości.

W myśl zasady, że największym dobrem banków spółdzielczych są ich wierni klienci, Bank ufundował 26 statuetek „w podziękowaniu za wieloletnią współpracę dla partnerów biznesowych i firm”. Pamiątkowe statuetki wręczono także współpracującym z Bankiem samorządom przedstawicielom organizacji związanych z bankowością. Podczas uroczystości prezes Zarządu wręczył listy gratulacyjne będące podziękowaniem Zarządu Banku zasłużonym pracownikom.

Pod adresem prezesa Zarządu Stanisława Kłapcia i przewodniczącego Rady Nadzorczej Andrzeja Kocója spłynęło wiele podziękowań i wyrazów uznania od posłów i klientów Nadsańskiego Banku Spółdzielczego, samorządów i instytucji z Bankiem współpracujących. Widać było, iż uczestnicy obchodów czuli się usatysfakcjonowani zaproszeniem i obecnością w jubileuszowych obchodach. podkreślali znakomitą atmosferę jak panowała w sali widowiskowej stalowowolskiego, MDK, gustowną i oryginalną scenografię i sprawny przebieg uroczystości.

Uczestnicy jubileuszu otrzymali też egzemplarze nowego wydania Monografii Banku opracowaną przez dr Marcina Kwietnia zredagowaną przez Marię Weber Malanowską i Wydawnictwo Biomal.

Jubileuszowi towarzyszyły występy artystyczne na scenie sali widowiskowej MDK w Stalowej Woli. Wystąpiły zespoły lokalne, takie jak Zespół Pieśni i Tańca ” Lasowiacy”, „Pasja”, „Volta”, zespól tańca towarzyskiego Szkoły Tańca „Merengue”. Gwiazdą występów był szczeciński zespół „Bubliczki”.

Relacje z Gali Jubileuszowej https://www.youtube.com/watch?v=Qwb3MzVHGyE

Film wizerunkowy https://www.youtube.com/watch?v=FeLlGexdbn8

Web: http://www.sanbank.pl/