90. rocznica odzyskania niepodległości – uroczysta promocja monet i banknotu

W spotkaniu, które odbyło się dzisiaj w siedzibie NBP w Warszawie, uczestniczyli również: prezes NBP Sławomir Skrzypek, prezes IPN Janusz Kurtyka, nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk oraz kurator działu zbiorów głównych Muzeum Wojska Polskiego Roman Matuszewski.

11 listopada 1918 roku jest datą symbolizującą odzyskanie przez Polskę niepodległości po długiej niewoli, która trwała ponad 120 lat.

Narodowy Bank Polski upamiętnił rocznicowe wydarzenia w szczególny sposób, emitując cztery monety okolicznościowe, w tym dwie złote, oraz banknot kolekcjonerski.

– Nie jest to zwykła promocja monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski, jest to moment zadumy nad czasem dochodzenia do niepodległości – powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek witając zgromadzonych gości. Podkreślił, że taka działalność banku centralnego służy kultywowaniu pamięci o wielkich narodowych czynach.

Osobom wybranym z listy „Kustosze pamięci” prezes NBP wręczył zestawy pamiątkowych monet „90. rocznica odzyskania niepodległości”.

Złotymi monetami uhonorowani zostali:
– Stefania Szantyr-Powolna ps. „Hanka” (żołnierz SZP-ZWZ, potem AK. W grudniu 1944 r. aresztowana przez NKWD i skazana na 10 lat w łagrze, konfiskatę mienia i 5 lat pozbawienia praw obywatelskich. Karę odbywała najpierw w Uchcie, republika Komi, a potem w Workucie. W 1955 r. powróciła do Polski),
– Władysław Matkowski (żołnierz kampanii wrześniowej w grupie gen. Kleeberga, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w kraju i wiceprezes światowego SPK)
– ponadto działacze Solidarności: Antoni Macierewicz, Zbigniew Bujak, Seweryn Jaworski i Tadeusz Mazowiecki (ten ostatni nie mógł przybyć na uroczystość).
Srebrne monety otrzymali m.in.: Danuta Stępniewska ps. „Niusia”, „Ania” (w konspiracji od wiosny 1941 r. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką), Maria Straszewska ps. „Anna”, (historyk literatury polskiej. Działała w Szarych Szeregach, ZWZ, AK. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, po nim przebywała w obozie jenieckim) oraz Krystyna Mokrosińska, Zofia Romaszewska, ks. Leon Kantorski, ks. Stanisław Małkowski i Leszek Moczulski.