Agencja ratingowa Standard&Poors podtrzymała wysoką długookresową ocenę zobowiązań w walucie krajowej PKO Banku Polskiego wynoszącą „A-pi”, uwzględniając w analizie zapowiadane zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie.
Rating powstał na podstawie powszechnie dostępnych informacji, nie był zamawiany przez bank. We wrześniu 2010 roku agencja Standard&Poors podwyższyła ocenę PKO Banku Polskiego do „A-pi” z „BBBpi”. Wówczas uwzględniono ważną systemową rolę, jaką PKO Bank Polski pełni w polskim sektorze bankowym, jak również udział Skarbu Państwa w akcjonariacie Banku, podwyższający jego wiarygodność.
Zgodnie z dzisiejszą decyzją agencji Standard& Poor’s wiarygodność ta nie zostanie obniżona nawet w przypadku spadku udziału głównego akcjonariusza, który może wystąpić w kolejnych latach, aczkolwiek nie spadnie poniżej 25%. W opinii Agencji nie spowoduje to także ograniczenia kontroli Skarbu Państwa nad strategicznymi decyzjami banku.
W kwietniu 2011 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO Banku Polskiego zdecydowało o zmianach statutu banku. Dotyczyły one głównie zagadnień związanych z ograniczeniem prawa głosowania akcjonariuszy tak, aby żaden z nich nie mógł wykonywać więcej niż 10 proc. ogólnej liczby głosów.
Oceny wiarygodności finansowej PKO Banku Polskiego są obecnie przyznawane przez cztery agencje ratingowe: Moodys Investors Service, Standard&Poors, Capital Intelligence i Fitch. W ubiegłym roku wysoką ocenę Banku podtrzymała agencja Fitch. W ostatnim czasie agencja Moody’s Investors Service podtrzymała wysoką ocenę ratingową Programu emisji euroobligacji EMTN. Niezabezpieczony dług emitowany w ramach Programu otrzymał rating A2, dług podporządkowany A3, a dług krótkoterminowy Prime-1.
Źródło: PKO Bank Polski