Aktywa funduszy emerytalnych

Luty, to jeden z tych miesięcy, w których na wielkość majątku zarządzanego przez fundusze emerytalne wpływają trzy czynniki: przelewy z ZUS, wynik zarządzania oraz rozliczenia sesji transferowych. Najmniejsze znaczenie z wymienionych wyżej czynników w lutym miał wynik z zarządzania, który zmniejszył wartość zarządzanych aktywów o -535 mln PLN.

Wartość środków jakie trafiły z ZUS do otwartych funduszy emerytalnych wyniosła w sumie 1,65 mld PLN. W ramach lutowych przepływów blisko 12 mln PLN trafiło do funduszy w postaci obligacji, a 1,64 mld PLN stanowiła gotówka. Tak wysoka wartość środków pieniężnych wynika między innymi z faktu, iż ostatni ze styczniowych przelewów o wartości 816,5 mln PLN, został odzwierciedlony dopiero w lutowych aktywach netto funduszy emerytalnych.

Drugą przyczyną, z kategorii czysto technicznych, która w tym miesiącu miała wpływ na wartość aktywów netto funduszy emerytalnych były rozliczenia ujemnych przepływów, towarzyszących lutowej sesji transferowej. Według naszych szacunków w ślad za osobami, które zdecydowały się na zmianę funduszu przepłynęło między OFE około 1,05 mld PLN.

Zwykle bywa tak, że rozliczenie sesji transferowej stanowi drugi, po zróżnicowaniu wzrostu jednostki rozrachunkowej, element wpływający w istotny sposób na dynamikę wzrostu aktywów poszczególnych OFE.

Tak było i tym razem. W największym stopniu zwiększyły się aktywa Pekao OFE (+1,3%), którego jednostka w lutym odnotowała najwyższy wzrost (+0,27%). Najszybciej spadały natomiast aktywa Aegon OFE i OFE Skarbiec Emerytura. Drugi z funduszy osiągnął, najgorszy ze wszystkich OFE, wynik pod względem wartości jednostki rozrachunkowej (-0,83%). Największą dynamiką spadku wartości aktywów charakteryzował się Aegon OFE. W jego przypadku istotny wpływ miało zapewne ujemne saldo przepływów transferowych – był to drugi fundusz, z którego odeszła największa liczba osób, poza tym wypracował on w lutym jedną z najsłabszych stóp zwrotu (-0,76%).

PLIK PDF