Aktywa funduszy emerytalnych – styczeń 2007

Według naszych obliczeń, w styczniu, aż 85% wzrostu było pochodną dobrych wyników zarządzania.

Pozostała cześć to rezultat przelewów z ZUS, który przekazał do OFE 1,6 mld PLN, czyli o +30% więcej niż w analogiczny okresie roku ubiegłego. W kwocie tej 214 mln PLN stanowiły obligacje, którymi spłacane są przez Skarb Państwa powstałe wcześniej zobowiązania. Warto przy tym podkreślić, iż pula przekazanych w styczniu do OFE obligacji była trzecią pod względem wartości, od momentu rozpoczęcia spłaty zobowiązań. Rekordową kwotę 268 mln PLN otrzymały fundusze z ZUS w sierpniu 2005 roku. Wyższy był również pierwszy przelew z listopada 2003.

Z uwagi na fakt, iż ostatni największy transfer o wartości 730 mln PLN został wysłany w ostatnim dniu miesiąca, środki te podobnie jak pula oddłużeniowych obligacji, powiększą aktywa netto dopiero w pierwszym dniu roboczym lutego.

W styczniu środki zarządzane przez OFE AIG, czwarty fundusz na polskim rynku pod względem wartości aktywów, pokonały okrągłą granicę 10 mld PLN. Również w przypadku piątego gracza na rynku jakim jest Winterthur OFE, mieliśmy do czynienia z przekroczeniem przez aktywa symbolicznej granicy, tyle że dwukrotnie mniejszej (5 mld PLN).

Wobec braku innych czynników, dynamika środków zarządzanych przez poszczególne fundusze była w znacznym stopniu pochodną wypracowanego przez zarządzających wzrostu wartości jednostki rozrachunkowej. Najszybszy wzrost aktywów, o +4,7% odnotowaliśmy w przypadku funduszu OFE DOM. Najwolniej rosły środki zarządzane przez najmniejszy fundusz na rynku – OFE Polsat.