Aktywa funduszy emerytalnych – wrzesień 2008

We wrześniu na powiększenie aktywów OFE w porównywalnym stopniu wpływ miały przelewy ZUS-u oraz rozliczenie dodatnich przepływów związanych z sierpniową sesją transferową członków funduszy emerytalnych. O ostatecznym poziomie aktywów zadecydował stosunkowo wysoki ujemny wynik z zarządzania przekraczający -2,7 mld PLN. Warto jednak dodać, że w tym roku bywało już z tym gorzej: w styczniu zarządzający funduszami wykazali łączną stratę na poziomie -6,5 mld PLN a w czerwcu -6 mld PLN.

Łączna wartość środków przekazanych przez ZUS do OFE wyniosła we wrześniu niemal 1,5 mld PLN. Na tą kwotę złożyły się środki, przekazane przez ZUS w sierpniu a zaliczone w poczet aktywów wrześniowych, w postaci obligacji oddłużeniowych (56,6 mln PLN) oraz gotówka (1 435 mln PLN). W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. zakład ubezpieczeń społecznych przekazał łącznie 15,4 mld PLN – to dotychczas największy wartościowo transfer w historii OFE. Porównując dziewięciomiesięczne okresy, od stycznia do września, poczynając od roku 2000 (pełny rok, w którym działały już wszystkie OFE obecne dziś na rynku) okazuje się, że transfery pieniężne z ZUS rosły średnio rok do roku o +14%. Największa dynamika przyrostu przypadła na rok 2005 (+25%), kiedy to po raz pierwszy dziewięciomiesięczne przelewy ZUS-u przekroczy barierę 10 mld PLN.

Spadek aktywów OFE stał się udziałem 6 funduszy emerytalnych, pozostałe odnotowały wzrosty. Najwyższa dynamika przyrostu aktywów, na poziomie +2,4%, przypadła piątemu pod względem wielkości posiadanych aktywów, funduszowi AXA OFE. Tuż za nim znalazł się Nordea OFE (+2,3%), a podium z przyrostem rzędu +1,9% zamyka OFE Warta. Najwyższą dynamiką spadku wykazał się, największy pod względem zgromadzonych aktywów, fundusz Commercial Union OFE (-0,89%) oraz OFE Pocztylion (-0,48%).

Wzrost został wypracowany pomimo, iż żaden z 15 OFE nie zdołał wypracować dodatniej stopy zwrotu. Co więcej, tylko jeden z zarządzający (OFE Polsat ) zdołał pokonać we wrześniu nasz benchmark IRFU, czyli indeks składający się w 30% z rentowności WIG oraz w 70% z rentowności indeksu rynku obligacji skarbowych IROS.

PLIK PDF

Zespół Analiz Online