To dość prosta recepta, której zastosowanie pozwoliło ustanowić nowy rekord w odniesieniu do majątku zarządzanego przez fundusze inwestycyjne. Według stanu na koniec lipca, wszystkie działające na rynku fundusze zarządzały środkami o wartości 81,7 mld PLN. To oczywiście rekord historyczny i absolutny. Podziw może budzić również lipcowa dynamika, jaką mogą się poszczycić fundusze – +5,6% miesięcznego wzrostu to zwyżka w tempie znanym z początku roku. Co ciekawe, tym razem mimo wysokiej dynamiki skala zmiany wartości aktywów netto była całkowicie pochodną wyniku zarządzania oraz napływu środków do istniejących już wcześniej funduszy. Co prawda w lipcu pojawiły się na rynku dwa nowe produkty (kolejne subfundusze Pioneer Funduszy Globalnych SFIO: subfundusz Dochodu i Wzrostu Rynku Japońskiego oraz subfundusz Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku) jednak ich aktywa to około 10 mln PLN, co w zestawieniu z miesięczną zmianą (4367 mln PLN) jest wielkością niewielką.
Lipiec przyniósł jeszcze jedną zmianę, o której warto wspomnieć z czysto kronikarskiego obowiązku -środki zarządzane przez krajowych powierników po raz pierwszy w historii przekroczyły 20 mld EUR. Na pierwsze 10 mld EUR „pracowaliśmy" niemal 13 lat. Druga dziesiątka zajęła nam zaledwie 17 miesięcy. Osiągnięcie trzeciej może spowodować, że w europejskim zestawieniu wyprzedzimy Grecję i Portugalię. Warto więc na nią czekać.
Lipcowe dane o dynamice wpisują się niejako w obraz, utrwalany od kilkunastu miesięcy. Dynamicznym wzrostem mogą się pochwalić jedynie te grupy funduszy, których polityka inwestycyjna przewiduje zaangażowanie części aktywów na rynku akcji. Produkty zaangażowane jedynie w instrumenty dłużne, jeśli nie tracą udziału w rynku, to mają dynamikę niższą od średniej. Z kolei majątek funduszy lokujących zebrane środki w aktywa denominowane w walutach obcych kurczy się w wyniku niekorzystnych zmian kursowych. Tak było i tym razem.
Najwyższą dynamiką wzrostu mogą się poszczycić fundusze polskich akcji (AKP), których aktywa netto wzrosły w lipcu o niemal 20% przekraczając poziom 12,7 mld PLN. To wyraźna zmiana w wyniku której udział funduszy akcyjnych wzrósł do 15,6% (wobec 9,6% przed rokiem). Kolejną, pod względem tempa wzrostu grupą, są fundusze mieszane (MIP). Wartość zarządzanych przez nie środków wzrosła o +10,5% zatrzymując się blisko granicy 20 mld PLN. Jak na razie trwale udało się ją pokonać jedynie funduszom stabilnego wzrostu (grupa SWP), które po wzroście o +6,4% zarządzają aktywami o wartości 21,7 mld PLN. Jedynie w przypadku tych trzech grup funduszy lipcowe tempo wzrostu zarządzanych przez nie środków było wyższe niż średnia dla całej branży. Udział dwóch ostatnich grup (SWP i MIP) po raz pierwszy przekroczył 50% ogólnej wartości aktywów netto krajowych funduszy.
W dwóch kolejnych przypadkach udało się co prawda odnotować wzrost wartości zarządzanego majątku, jednak jego dynamika była niższa niż średnia dla rynku. W grupie funduszy akcji zagranicznych (AKZ) aktywa netto wzrosły o 2%, a w grupie pozostałych funduszy (XXX): +1,5%.
W przypadku funduszy zagranicznych papierów dłużnych (PDU i PDE), zarówno dolarowych jak i eurowych odnotowaliśmy spadek aktywów netto o odpowiednio -4,7% oraz -6,4%. Co ciekawe, mimo wejścia do Unii Europejskiej i perspektyw przyjęcia euro nie zmieniamy swoich dawnych przyzwyczajeń i jeżeli decydujemy się na oszczędzanie w walutach to raczej wybieramy dolara (udział funduszy PDU to 3,1%) niż wspólną walutę (0,8% udział funduszy z grupy PDE).
Według lipcowych danych zmniejszyły się również aktywa funduszy polskich papierów dłużnych (grupa PDP), których udział w rynku spadł poniżej progu 10%. Większe znaczenie dla rodzimej branży mają fundusze gotówkowe i pieniężne, które z uwagi na płynnościową specyfikę mogą cechować szybkie i głębokie zmiany. Tym razem, po dwóch miesiącach wzrostu fundusze z grupy RPP zanotowały spadek zarządzanych środków o -6%.