Aktywa funduszy kapitałowych – marzec 2007

Kluczową rolę dla obserwowanego wzrostu ponownie odegrały nowe środki, jakie z niesłabnącym zapałem lokujemy w produktach inwestycyjno-ochronnych. Według danych za pierwszy kwartał, wartość składki brutto pozyskanej przez ubezpieczycieli do produktów z funduszem kapitałowym wyniosła blisko 3,6 mld PLN i była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o +38%. Brak danych o wartości dokonanych w tym czasie wypłat uniemożliwia precyzyjne określenie salda napływu środków można jednak z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że skala wycofań w tym przypadku jest niemal symboliczna i na pewno niewspółmierna do wartości nowych wpłat.

Drugi z czynników mających wpływ na wartość aktywów UFK ma oczywiście koniunktura na rynku akcji, przekładająca się na wzrost wartości środków ulokowanych do tej pory w funduszach. Według danych na koniec roku, ponad 2/3 aktywów znajduje się w funduszach, których polityka inwestycyjna przewiduje mniejsze lub większe zaangażowanie na krajowej i światowych giełdach. W pierwszym kwartale główny indeks warszawskiej giełdy zyskał na wartości +14,1%, a opisujący koniunkturę w segmencie średnich spółek mWIG40 wzrósł o ponad +26%. Nieco gorzej wypadły giełdy zagraniczne, głównie za sprawą niższych wzrostów i umocnienia się złotego wobec USD, ale ten rodzaj inwestycji nie ma kluczowego znaczenia w strukturze aktywów.

Pierwszy kwartał przyniósł kolejne ciekawe zmiany w strukturze podmiotowej rynku. Wprawdzie kolejność poszczególnych firm ubezpieczeniowych pod względem wartości środków zgromadzonych w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych nie uległa zmianie widać jednak, że niektóre zmiany mogą być jedynie kwestią czasu.

Liderem rynku nadal pozostaje CU TUnŻ, którego udział spadł jednak według naszych szacunków z 37,8% do 35%. Pozycja lidera jest jednak na razie niezagrożona, bowiem ma on olbrzymią (ponad dwukrotną) przewagę nad drugim na rynku AEGON. Lider produktów inwestycyjnych z minimalną ochroną wykazał w pierwszym kwartale ponad 23% dynamikę i z aktywami na poziomie 4,7 mld PLN umocnił się na drugim miejscu.

Kolejne miejsca podobnie jak prze 3 miesiącami zajmują PZU Życie i ING NN TUnŻ, których udział w rynku stopniał o kolejne kilkadziesiąt pkt. bazowych. Widać wyraźnie, iż mimo silnej kampanii reklamowej zaoferowana przez PZU jesienią ubiegłego roku przez „Strefa Zysku” nie potrafiła jak na razie zawojować rynku.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego Prosperita, stanowiącego główną siłę napędową wzrostu aktywów w Allianz Życie. Dzięki kolejnemu świetnemu kwartałowi piąty gracz na rynku UFK wyraźnie zbliżył się do ING NN TUnŻ, zmniejszając dystans z 960 do 220 mln PLN. Mimo tego, że sprzedaż Prosperity w kolejnych kwartałach nie musi być już taka wysoka (tak przynajmniej uczy zeszłoroczne doświadczenie), to już za 3 miesiące możemy być świadkami zmiany na pozycjach 4 i 5.

Poza pierwszą piątką warto zwrócić uwagę na wysoką, bo ponad 30% dynamikę aktywów Skandii Życie, która dzięki temu w pierwszym kwartale zdołała wkroczyć do „klubu miliarderów” (1,2 mld PLN aktywów zgromadzonych w UFK). Wyraźna dysproporcja w dynamice aktywów pozwoliła zbliżyć się firmie Nordea Życie, zajmującej 10 pozycję, do poprzedzającej ją Warty Życie. I troszkę paradoksalnie, to czy również w tym przypadku będziemy świadkami zmiany w drugim kwartale będzie zależało od produktów z ochroną kapitału przygotowanych do sprzedaży przez Wartę. Bo dynamika aktywów pozyskanych przez Nordea Życie utrzyma się naszym zdaniem nadal na wysokim poziomie.

Autorem jedynej niemal pewnej zmiany będzie natomiast Compensa TUnŻ (220 mln PLN), która na koniec pierwszego kwartału uplasowała się na 13 miejscu, tuż za Ergo Hestia (210 mln PLN). Różnice w dynamice aktywów obu firm, mające swoje korzenie w różnej ofercie produktowej utrzymają się tu również w drugim kwartale bieżącego roku.

Na rynku aktywów ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych mamy do czynienia z silną koncentracją. W pierwszym kwartale łączny udział pięciu największych firm w segmencie UFK nadal przekraczał 79%. Udział firm z pierwszej dziesiątki przekraczał 96,5%.

POBIERZ PLIK PDF