Jeśli chodzi o wpłaty środków do funduszy, w marcu nastąpiła polaryzacja zainteresowania klientów, którzy inwestowali bądź w fundusze bezpieczne, bądź w mieszane. Największe kwotowo przyrosty aktywów odnotowane zostały kolejno w UniKorona Zrównoważony FIO, UniWIBID SFIO oraz UniStoProcent Plus FIO. – Klienci nastawieni na wyższe stopy zwrotu i inwestycję w dłuższym okresie decydują się na fundusz zrównoważony. Dzięki temu – trzymając środki przez dłuższy czas – korzystają ze wzrostów na rynku akcji. Tych klientów powinna zadowolić prognozowana przez nas na ten rok stopa zwrotu UniKorona Zrównoważony FIO – ok. 10%, przy czym chcę zaznaczyć, że prognoza ta jest raczej ostrożna. – mówi Małgorzata Góra, prezes Union Investment TFI S.A. – Z drugiej strony jest grupa klientów, których taka perspektywa zysku nie nęci. Wolą oni „przechować” swoje środki przez krótki – czasami nawet niesprecyzowany – okres, aby mieć do nich dostęp w dowolnym momencie. Ci będą wybierać fundusze pieniężne lub z ochroną kapitału. Mając na względzie dotychczasowe obserwacje kierunku przepływów środków w funduszach, w tym roku będziemy dostosowywać ofertę do tych dwóch różnych grup klientów. – podsumowuje prezes Góra.
Na koniec I kwartału b.r. najwięcej środków w zarządzaniu – ponad 1 miliard złotych – znajduje się w funduszach mieszanych (zrównoważonym i stabilnego wzrostu). Ponad 700 milionów przypada na fundusze pieniężne, a ponad 600 milionów – na polskie fundusze akcyjne. Fundusze inwestujące za granicą (obligacji i akcyjny) stanowią nadal niewielką część aktywów – niecałe 5%.
Wielkość i struktura aktywów na koniec I kwartału b.r. kształtowała się następująco:
Aktywa netto funduszy Union Investment TFI S.A. wzrosły o ponad 111 mln zł w stosunku do ubiegłego miesiąca (dynamika wzrostu 3,65% w skali miesiąca).